STEHNO, R. Detektor kovů pro průmyslové využití [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Szabó, Zoltán

Student při řešení semestrálního projektu prostudoval relevantní literaturu k dané problematice. V další části práce rozebírá principy detekce kovů a podrobně popisuje navržené zařízení. Při návrhu projektu student vybral velice náročný směr řešení. Pro obsluhu přístroje zvolil 8bitový mikrokontrolér od firmy Atmel a pro ovládání dotekový displej. Bohužel i zjednodušená obsluha displaye pro tento processor je velice náročným úkolem a tak současně nezvládá i komunikace přes USB rozhraní s PC. I přes mnoho neočekávaných potíží student přístroj dotáhl do funkčního stavu. Student zrealizoval přístroj ovládaný přes dotekový display, který je schopen detekovat kov do hloubky půl metrů. V práci postupoval samostatně bez potřeby vedení, se zájmem o zpracovávanou problematiku a prokázal znalosti v oblasti elektroniky a programování. Z formálního hlediska práce je na kvalitní úrovni. Práci doporučují k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Friedl, Martin

Student Rostislav Stehno ve své práci popisuje problematiku měření magnetického pole za účelem detekce kovových předmětů v průmyslovém odvětví. Přes počáteční teoretické zákonitosti a následnou rešerši tématu postupuje logicky k vlastnímu návrhu zařízení a ověření pomocí obvodového simulátoru. Po formální a grafické stránce je práce průměrná s řadou chyb, které však nesnižují celkovou technickou stránku předloženého dokumentu. Z výčtu uvádím zásadnější chyby jako špatně čitelné průběhy z obvodového simulátoru, špatná jednotka u vzorce (30) i na dalších místech práce a dále např. autor v kap. 3.5.2 uvádí průměr vysílací cívky 15 cm a v kap. 4.2 udává rozměr 12,5 cm. K obsahové stránce mám výhrady např. hned v úvodu, kdy student popisuje konkrétní technický návrh a problematiku konstrukce navrhovaného zařízení namísto prvotního zasvěcení čtenáře do problematiky a zdůvodnění relevantnosti této práce. V jednotlivých kapitolách bych pak doporučoval lépe pracovat s průvodním slovem, které by čtenáři usnadnilo pochopení jednotlivých kroků a řešení návrhu diskutovaného zařízení. Vzhledem ke zvolenému technickému řešení (dotykový grafický displej, 64 pinový MCU, 4 napájecí zdroje) dále není na místě v závěru vyzdvihovat důraz na jednoduchost a funkčnost, která není v práci podložena praktickými výsledky, kromě slovního zhodnocení. I přes výše uvedené nedostatky a relativně složitou problematiku doporučuji práci k obhajobě, neboť student prokázal svoje technické myšlení a dobrou orientaci na poli elektrotechniky.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 73186