JALOVECKÝ, D. Počítačové sítě založené na operačních systémech VyOS a Cisco IOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Bakalářská práce splňuje veškeré požadavky stanovené zadáním. Student nastudoval operační systém (OS) Cisco IOS a opensource systém VyOS. Porovnal je z hlediska syntaxe, hardwarové náročnosti i samotné instalace. Uvážil veškeré dostupné možnosti pro emulaci vybraných operačních systémů a vybral z nich tu nejvhodnější pro emulaci jednotlivých OS. Poté pan Jalovecký věnoval kapitolu 3 protokolům sady TCP/IP, které následně použil pro vypracování návrhu dvou scénářů v kapitole 4. První scénár se zabýval statickým směrováním, protokolem Open Shortest Path First version 3 (OSPFv3) a protokolem Bidirectional Forwarding Detection Protocol (BFD) a to vše pro IPv6. Druhý scénář se pak zabývá protokolem Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), firewallem a přístupovým listům pro oba zvolené OS. Student svou práci pravidelně konzultoval a plnil zadané úkoly. Po formální stránce je práce zpracována na velmi dobré úrovni. Využitelnost výsledků a celkový výstup pokládám za velmi přínosný, zejména z hlediska práce s opensource systémem VyOS. Bakalářskou práci tak doporučuji k obhajobě a navrhuji ohodnocení A/92.
Bakalářská práce se zabývá vytvořením dvou scénářů obsahující počítačové sítě složené ze zařízení využívající operační systémy typu VyOS a CISCO OS. Práce je celkem na dobré úrovni a z velké části splňuje zadání. Celkem provedl návrh dvou scénářů pro potřeby výuky, kde v prvním se zabývá možnostmi směrování pomocí protokolů OSPFv3 a BFD a v druhém scénáři testoval implementaci DHCP serveru. K práci mám následující výhrady: Jednotlivé scénáře (kap. 4.1 a kap. 4.2) neobsahují další formy analýzy, které by vytvořili zajímavější průběh dané laboratorní úlohy. Dále v práci postrádám samotné návody obsahující strukturovaný a jednoznačný popis úkonů, které mají studenti vykonat spolu s kontrolními otázkami. V kapitole 2. student chybně uvádí, že se jedná o semestrální práci. Kapitola 3 mohla obsahovat pouze nejdůležitější protokoly použité v práci. Dále bych poznamenal, že firewall a virtuální prostření nejsou protokoly, které student v této kapitole uvádí. Příklad úlohy v prvním scénáři mohl být doplněn o další (záložní) cestu mezi směrovači. V rámci ověření funkčnosti směrovacích protokolů u této úlohy pak mohlo být testováno, jak rychle zareagují protokoly OSPFv3 a BFD na výpadek primární cesty a jaké notifikace budou v příkazové řádce vypsány v případě VyOS a CISCO OS. Dále kap. 4.2.3 popisující konfiguraci směrování v síti pomocí OSPFv2 mohl být uvedena ještě před kapitolou zabývající se DHCP konfigurací. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni a obsahuje minimum typografických a formálních chyb. Práci hodnotím B/80b.
eVSKP id 141583