PREKOPOVÁ, T. Prírodou inšpirované makrocyklické systémy pre bioorganické aplikácie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajčovič, Jozef

Bakalářská práce studentky Terezii Prekopové se zabývá vysoce atraktívní problematikou, která řeší využití přírodou inspirovaných makrocyklických systémů pro bioorganické aplikace. Cíle bakalářské práce byly: 1.vypracovat literární rešerši pro aplikovatelnost přírodní makrocyklické sloučeniny v bioelektronických aplikacích 2.syntéza klíčových makrocyklických prekurzorů ze skupiny cyklodextrínů Studentka od svého začátku práce na dané problematice, která se datuje, na třetí semestr jejího studia vykazovala zájem a ochotu v nabývání nových poznatku jak po stránce teoretické tak i praktické. Pracovala na náročné a málo prostudované problematice zodpovědně, cílevědomě se zaměřením na vytýčené cíle. Rešeršní část bakalářské práce je zpracovaná přehledně a s logickou návazností jednotlivých kapitol. V experimentální části bakalářské práce jsou verifikované syntetické přístupy syntézy klíčových intermediátů, které budou sloužit jako základní stavební bloky pro další syntetické možnosti, kterým se studentka bude věnovat dál, během navazujícího studia. Navíc se studentka musela seznámit i s pokročilými identifikačními metodami v organické syntézy, mezi které bezesporu paří NMR. Tato bakalářská práce je zpracovaná přehledně a poskytuje velmi dobrou představu o využití makrocyklů v nových doposud nepopsaných pokročilých molekulách pro bioelektronické aplikace a splnila stanovené cíle. Práce bude sloužit jako výborný základ pro následující syntézy a svojí kvalitou převyšuje rámec obecné úrovně bakalářských prací. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a na základě její úrovně ji hodnotím stupněm „výborně“ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Cigánek, Martin

Předkládaná bakalářská práce studentky Terézie Prekopové pojednává o problematice přírodních makrocyklů, zejména derivátech cyklodextrinů a jejich aplikacích v bioorganické elektronice. Práce je psána ve slovenském jazyce a je standardně členěna na teoretickou a experimentální část, v celkovém rozsahu 40 stran. V úvodu práce je čitatel vtažen do moderní a atraktivní problematiky makrocyklických sloučenin a jejich aplikací, včetně syntetického i aplikačního výhledu do budoucnosti. V teoretické části pak autorka stručně představuje oblast organické bioelektroniky a definuje materiály v ní využitelné, označované jako organické polovodiče a dále se věnuje jejich základnímu rozdělení. Postupně pak přechází k makrocyklickým sloučeninám jakožto hlavnímu tématu práce. Stručně jsou představeny významné deriváty spadající do skupiny makrocyků, přičemž největší pozornost je věnována cyklodextrinům, u nichž je popsána jejich historie, metody přípravy i chemických modifikací a poměrně pestrá skupina aplikací. V experimentální části pak autorka popisuje úspěšnou dvoustupňovou syntézu vedoucí k modifikovanému derivátu -cyklodextrinu. Text práce je psán srozumitelně, s naprostým minimem překlepů či nepřesností. Dále oceňuji práci autorky s literaturou, kdy čerpala z celkem 59 zdrojů výhradně cizojazyčné odborné literatury. Jako mírný nedostatek shledávám pouze v některých pasážích textu chybějící bezprostřední odkazy k primárním zdrojům (např. kapitola 2.4.1). Dále mám drobnou výhradu ke kvalitě některých použitých obrázků a výskytu vícero typů fontu písma v jednom obrázku (jedná se především o schémata v experimentální části). Ve schématech v experimentální části rovněž postrádám označení výchozích látek/produktů korespondující s textem popisujícím experiment. Pro celkovou lepší přehlednost práce by také prospělo odsazení vždy prvního řádku následujícího odstavce. Jako největší nedostatek shledávám absenci bližší diskuze a alespoň nastínění syntetických plánů s výsledným prekurzorem této práce. Autorka v kapitole Úvod pouze zmínila zajímavou myšlenku jeho spojení s molekulou DPP a v kapitole Závěr pak velmi obecně uvádí možnou inkorporaci chromoforů do molekuly cyklodextrinu. V práci bych však velmi uvítal podrobnější diskuzi konkrétních syntetických možností a plánů s daným derivátem. I přes uvedené mírné nedostatky předložená bakalářská práce splňuje zadání, autorka prokázala schopnost dobře pracovat s odbornou literaturou a sepsat kvalitní text o atraktivní, poměrně náročné a dosud málo prostudované problematice. Po obsahové stránce je práce poutavá a čivá, čímž tvoří výborný vstup do problematiky makrocyklů i pro čtenáře mimo obor. V experimentální části autorka prokázala praktickou dovednost v základech organické syntézy i charakterizačních technik (NMR, LC-MS). Práci tak doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123806