KUCHAŘÍK, J. Vakuové technologie pro vytváření tenkovrstvých systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zatloukal, Miroslav

Diplomant pan Jan Kuchařík zpracovával ve své diplomové práci téma z oblasti tenkovrstvých technologií. Práce byla zaměřena na studium vrstvených systémů vytvořených pomocí vakuových prostředků. V teroretické části diplomant prostudoval základní systémy vytváření tenkých vrstev. Už v této čáti projevil velkou samostatnost a orientaci ve zpracovávané problematice. Bylo to dáno velkým množstvím prostudované literatura a seznámení se s problematikou ve formě odborných konzultací. Změření budoucích experimentů intenzivně konzultoval s vedoucím diplomové práce. Výsledky studia problematiky jsou shrnuty v teoretické části diplomové práce. Rozsah a náplň studia byly významně ovlivněny neprovozuschopnosti experimentálního zařízení v začátku zpracovávání práce. Experimentální část byla významně ovlivněna právě poruchou vakuového naprašovacího zařízení. Tady se projevila schopnost diplomanta , po zprovoznění zařízení, provést ve velmi krátké čase, přípravy velké množství testovacích vzorků. Dobrá teoretická příprva umožnila, po konzultsci s vedoucím práce, provést experimenty, které přesahovaly zadání DP. Navíc dokázal zpacovat jejich základní parametry. Rozsah experimentů ukázal schopnost diplomanta samostatné práce a dobré komunikativnosti nejen s veddoucím diplomové práce, ale i s dalšími pracovníky ústavu. Předložená práce je zpracována přehledně a bez významných pravopisných nedostatků. Dílčím nedostatkem jsou poměrně složitá souvětí. Na základě předložené práce je možné konstatovat, že student kombinovaného systému studia splnil zadání diplomové práce a doporučuji ji přijmout k o b h a j o b ě. Ing. Miroslav Zatloukal

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Šafl, Pavel

Student měl za úkol se seznámit s vakuovými technologiemi pro vytváření tenkovrstvých systémů. Dále měl zvládnout obsluhu magnetronového naprašovacího zařízení na kterém měl zhotovit vzorky vrstvených naprašovaných systémů. Na systémech měl stanovit jejich základní parametry a soustavy měl podrobit tepelnému stárnutí a vyhodnotit jeho vliv stárnutí na procesy na rozhraní vrstev. Teoretická část práce přehledně popisuje vakuové technologie, které jsou dnes využívány k nanášení tenkovrstvých systémů. Dále se práce věnuje popisu a detailnímu zhodnocení mechanismu vytváření tenkovrstvých systémů, a to od volby substrátů, přes mechanické a elektrické vlastnosti až po čištění vzorků. V první praktické části se práce zabývá přípravou substrátů a výběrem vhodných materiálů pro přípravou vzorků pro experimenty. Dále se práce zabývá zkoumáním vlivu tepelné degradace na vyrobené vzorky za pomocí různých degradačních procesů. Práce je napsána přehledně a po obsahové stránce je na velice dobré úrovni. K samotnému zpracování mám jen drobné výhrady – v práci se objevují zkratky, které nebyly v textu vysvětleny, jsou zde překlepy, u obrázků není dodržen jednotný styl popisu, v pár odstavcích je využíváno až moc totožných slov, což způsobuje špatnou čitelnost. V práci se vyskytují obrázky s méně čitelným textem a u vzorečků chybí mnohdy indexy u veličin. Dále bych vytkl neucelené a nepřehledné tabulky naměřených hodnot, které ztěžují orientaci v naměřených datech. Z vyhodnocení veškerých dat je patrné velké množství odvedené práce, kdy jen příprava vzorků a samotná realizace musela studentovi zabrat velké množství času. Praktická část práce je po technické stránce bezchybná, naměřená data jsou zpracována přehledně a je snadné okamžitě vyčíst výsledky práce. Veškerá data vzorků po tepelné degradaci jsou přehledně zpracována formou obrázků a tabulek a výsledky jsou doplněny patřičnými komentáři. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 142746