PLAČEK, J. Systém přenosu obrazových dat z UAV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student ve své bakalářské práci vysvětluje obrazových dat z bezpilotního letounu. Práce obsahuje popis funkcí požadovaného frameworku ROS2 dle zadání, diskuzi teoretických předpokladů a návrh vlastního softwaru pro přenos dat na různá cloudová úložiště a testování vytvořeného řešení pro možnosti použití v reálné praxi. Student vyhodnotil prahové hodnoty komunikačního kanálu. Práce je náležitě formátována a doplněna vhodnými obrázky a literaturou. Práce je rozčleněna do logických celků, které na sebe vhodně navazují a tvoří tak ucelený pohled na problematiku, který prokazuje znalosti studenta. Nicméně celkový rozsah práce by si zasloužil rozšíření, některé kapitoly velmi stroze popisují danou problematiku. Úroveň technické zprávy je průměrná. Po formální stránce práce splňuje požadavky na bakalářskou práci. Student pracoval samostatně, kdy na pravidelných konzultacích prezentoval postupně dosažené výsledky. Oceňuji zejména využitelnost výsledků pro další výzkum a vývoj v oblasti bezpilotních letadel. Zadání práce bylo splněno. I přes nižší úroveň technické zprávy doporučuji k obhajobě a uděluji známku B s hodnocením 80 bodů.
Student Jan Plaček se ve své bakalářské práci zabývá systémem přenosu obrazových dat z dronu. V práci je nejprve představena problematika zpracování obrazových dat v robotickém operačním systému (ROS) a přenos těchto dat prostřednictvím mobilní bezdrátové sítě. ROS je představen již v kapitole 1, která je popsána stručně a chybí zde podrobnější popis systému. Druhá kapitola s názvem „Algoritmy zpracování a segmentování obrazu“ se věnuje popisu funkce kamery, kompresi dat, ale segmentování zde řešeno není vůbec. V kapitolách 3 a 4 se student věnuje zpracování obrazových dat v ROS2, kde je popsán přenos obrazu a způsob jeho komprese. Pro komunikaci mezi počítačem na dronu a pozemní stanicí byla zvolena technologie LTE. Data jsou ukládána v cloudovém úložišti BotX či Firebase. V kapitole 5 se student zaměřil na implementaci řešení přenosu obrazových dat. Věnoval se velmi stručně popisu použitého hardwaru a navržené softwarové infrastruktuře. Navržený a realizovaný celek testoval a výsledky testů popsal v kapitole 6. Práce má nízkou prezentační úroveň. Obecně lze říci, že dokument bakalářské práce je velmi stručný, kdy kapitola Úvod začíná na straně 10 a stručný závěr najdeme na straně 38. Z tohoto hlediska považuji práci za hraniční. Stejně tak formální úprava technické zprávy a její jazyková úroveň je nízká. Například na str. 32 najdeme několik chyb jako: „ v blízkosti Fakulty Elektrotechniky a Komunikačních technologií“, „data z tohoto letu byly“, mezi hodnotu veličiny a jednotku se vkládá pevná mezera. Vysvětlení grafů znázorňujících výsledky testování není příliš jasné. Celkovou úroveň práce snižuje to, že student nevěnoval dostatek úsilí popisu obrázků, což by vedlo k lepší čitelnosti práce a také k rozšíření jejího rozsahu. V textu práce student uvedl odkaz na obrázek pouze jednou, a to na straně 35, kdy se odkazuje na obr. 12, ve skutečnosti se však měl odkazovat na obr. 14. Z tohoto hlediska lze usoudit, že student neumí pracovat s křížovými odkazy v textu. Pro psaní práce bylo využito 25 elektronických publikačních zdrojů. Z hlediska odborné úrovně lze konstatovat, že se student v problematice zřejmě vyzná, ale jeho vyjadřovací schopnosti a formální stránka kvalitu provedené práce velmi snižují. Z praktické stránky byl postup práce zvolen správně. Rozhodně by však měly být výsledky práce lépe popsány. Zadání bylo splněno a práce je z praktického hlediska zajímavá, avšak prezentační úroveň je nízká, a proto navrhuji známku E (55 bodů).
eVSKP id 159855