MALATINEC, M. Prověření vlivu budících signálů na McRuerovy modely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Úkolem bakalářské práce bylo seznámit se s McRuerovými modely lidského operátora v systémech člověk-stroj, vytvořit sadu experimentů pro sběr dat a získaná data vyhodnotit v prostředí MATLAB. Student Martin Malatinec samostatně nastudoval, pochopil i aplikoval potřebné partie matematiky. K práci přistupoval svědomitě a s plným nasazením. Tomu odpovídá i vysoká úroveň výsledné technické zprávy. Čtenář možná nalezne obrácená znaménka v rovnici (2.15) nebo chybějící zesílení soustavy na obr. 2.5, ale tyto drobnosti se v přiloženém kódu nevyskytují. Při elektronických a osobních konzultacích, které využíval v dostatečné míře, vystupoval velmi skromně, ale přitom cílevědomě. Celkový počet 500 studentem naměřených experimentů v rámci bakalářské práce považuji za chvályhodný. Křížovou validací určil, že model nultého řádu s dopravním zpožděním je optimální a zjistil, jak jeho parametry závisí na budícím signálu. Za zmínku stojí rovněž fakt, že se student dobrovolně přihlásil na mezinárodní konferenci Student EEICT, kde prezentoval příspěvek na téma své bakalářské práce. V závěru naznačil další oblasti, které nepochybně stojí za prozkoumání. Věřím, že bude pokračovat v magisterském studiu a dále se věnovat obdobné problematice. Konstatuji, že student Martin Malatinec ode mě získal 94 bodů a klasifikuji jeho práci známkou „výborně“.
Zadání bakalářské práce pana Malatince bylo ověření vlivu budicích signálů na McRuerovy modely. Student se musel seznámit s teorií systémů člověk-stroj. Vytvořit budicí signály a sestavit testovací scénáře pro sběr trénovacích a validačních měření. V neposlední řadě bylo úkolem práce vhodně prezentovat dosažené výsledky. Zadání práce hodnotím jako komplexní. Práce není zaměřena pouze na teoretickou rovinu věci, ale pro realizaci si student musel osvojit praktické dovednosti. Od sběru dat z herního ovladače, po vytvoření demo aplikace, na které bylo možné provádět testovací a validační scénáře. V práci lze nalézt drobné nedostatky, které zhoršují čitelnost. Příkladem může být schéma 2.5 ve kterém chybí zesílení regulovaného systému Ks. Prezentace výsledných přenosů Fr v závislosti na frekvenci budícího signálu je uvedena v tabulce. Lepší by bylo grafické srovnání zesílení, například v bargrafu. Rozsah práce je dostatečný, 37 stran od úvodu po závěr. Některé pasáže by bylo vhodně rozšířit o detailnější popis autorových postupů, například volba přenosu regulované soustavy. I přes specifické zaměření na systémy člověk stroj jsou studentem osvojené postupy aplikovatelné i na další oblasti identifikace systémů. I přes tyto drobné výtky hodnotím práci jako povedenou a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením 90 bodů (A).
eVSKP id 158892