VANĚRKA, J. Telemedicína [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Tématem předložené práce je charakteristika telemedicíny a stručný přehled základních odvětví tohoto oboru. Úvodní část práce je věnována definici základních pojmů a popisu historického vývoje oboru od jeho prvopočátků až po současnost. V další části se autor zabývá základními komunikačními technologiemi a způsoby přenosu dat, jež jsou v jednotlivých odvětvích telemedicíny využívány. Závěrečná část je věnována různým způsobům využití telemedicíny v konkrétních medicínských oborech, sociálním aspektům využití telemedicíny a předpokládanému budoucímu vývoji v této oblasti. Po stránce jazykové se v práci vyskytují nedostatky v užití členů, izolovaně se objevují chyby ve slovosledu, shodě podmětu s přísudkem, či dochází k záměně výrazů (např. personal/ personnel, imagining/ imaging). Dohledat lze rovněž překlepy a chyby v interpunkci. V celé práci je dodržen formální jazyk i odborný styl s objektivním přístupem k tématu. Práce je psána populárně naučným stylem, což je vzhledem k povaze tématu zcela adekvátní. Vhodné by však bylo rozsáhlejší využití vhodných kohezních prostředků, jež jsou zejména v některých částech práce využívány v míře zcela nedostatečné. Po obsahové stránce se autorovi podařilo nejen zcela splnit zadání, ale i prokázat dostatečnou schopnost kompilovat data vztahující se k danému tématu. Práce je nicméně charakterizována určitou nevyvážeností, kdy autor v případě některých odvětví telemedicíny zachází do podrobností, přičemž jindy uvádí pouze základní fakta. Po formální stránce práce rovněž vykazuje určité nedostatky: zejména v 7. a 8. kapitole se objevují nedostatky při uvádění odkazů na použité zdroje, případně na příslušné zdroje vůbec odkazováno není; v úvodu práce je použita neúplná forma bibliografické citace; informace týkající se celkového počtu kapitol uvedené v úvodu práce nejsou v souladu se skutečností. Navzdory uvedeným výtkám, veškeré požadavky předložená práce splňuje, doporučuji ji tedy k obhajobě a hodnotím známkou D – 68 bodů.
Tato bakalářská práce pojednává o Telemedicíně a jejím využití v dnešní společnosti s přihlédnutím k sociálním a technologickým aspektům minulosti, současnosti a budoucnosti. Podle autora je hlavním účelem této práce informovat širokou veřejnost o možnostech telemedicíny a zvýšit tak jejich povědomí o moderním systému péče o zdraví. Práce se též zabývá historickým vývojem tohoto oboru spolu s technologickým postupem a vzájemným propojováním. Telemedicína je následně rozdělena do oborů, jež ji využívají, s přihlédnutím k sociálním aspektům. V neposlední řadě je zde i zmínka o budoucím vývoji z hlediska ekonomiky, lidských faktorů a technologie. Autor shromáždil patřičné relevantní informace a náležitě je ve své práci utřídil a kategorizoval, vzhledem k popisnému charakteru zde nenacházíme žádné ilustrace, přestože v případě uvádění faktů na základě šetření, o kterých se zmiňuje v kapitole 7, by bylo užitečné zařadit tabulky, s jejichž pomocí by byly uvedené údaje mnohem přehlednější, než když jsou pouze uvedeny v textu. Prvním velkým nedostatkem práce je její nedostatečná délka – autor se snažil tento nedostatek maskovat příliš velkým horním okrajem, velkým fontem nadpisů a ponecháním třeba části jedné věty na celé samostatné stránce. Další problémy se týkají jazykové a stylistické stránky. Práce je sice napsána celá v populárně-vědeckém stylu, ale s nedostatečným využíváním diskurzních markerů a kohezních prostředků – výsledkem je pak řazení vzájemně nepropojených krátkých vět za sebou uvnitř odstavců. Dalším problémem jsou chyby v používání členů, chybná interpunkce při používání výrazů pro uvádění příkladů a ve vztažných větách, občasné chyby ve shodě přísudku s podmětem, slovní spojení a části vět, nedávajících smysl, chybně použité slovesné časy. Nejvíce nedostatků se nachází v 8. kapitole – je zde patrná nedostatečná kontrola textu. Dále se zde také objevují občasné problémy s odkazy na použité zdroje. Přes uvedené výhrady doporučuji práci k obhajobě, poněvadž zadání je z velké části splněno.
eVSKP id 134553