JANČOVÁ, S. Laboratorní úloha – systém pro měření útlumů optických vláken přímou metodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Studentka vypracovala práci na téma Laboratorní úloha – systém pro měření útlumů optických vláken přímou metodou. Teoretická část se zabývá optickými vlákny a způsoby měření útlumu. V praktické části studentka otestovala desku RedPitaya a naměřila testovací pulzy, ze kterých však nešlo určit přenesený výkon. Dále vznikla laboratorní úloha využívající komerční měřiče útlumu a slouží pro pochopení základních jednotek. Úlohu studentka proměřila sama a následně testovala na studentech bakalářského studia. Úloha bude použitelná ve výuce. Text práce je na průměrné úrovni, občas je práce příliš stručná a nacházejí se zde typografické chyby. U obrázků 1.3 a 1.4 je nakreslené stejné jádro, ale rozměry jsou odlišné, což je matoucí. Obrázek 2.1 je zvláštně oříznutý. Kapitola 3 neobsahuje žádný text. Občasně jsou zde uváděny jednotky nekonzistentně, nebo špatně. Některé použité termíny jsou špatné nebo zavádějící. Klíčová slova nejsou abecedně seřazena. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím bakalářskou práci známkou C/75.
Předložená bakalářská práce se zabývá tvorbou laboratorní úlohy s názvem „systém pro měření útlumů optických vláken přímou metodou“. Bakalářská práce má logické členění a dílčí kapitoly mají sloužit jako teoretický základ pro absolvování úloh. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Přestože je cílem práce popsat jednotky W, dB, dB/km apod. Studentka nemá v jednotkách jasno. Obrázek 2.1 má mít na ose y měrný útlum (dB/km), přičemž na další straně je popsána definice měrného útlumu. Praktická část je popsána v činném rodě (my jsme provedli), jaký byl vlastní přínos studentky? V teoretické části by bylo vhodné popsat i vlákna typu multi-core (více jádrová vlákna) a hollow-core (dutá vlákna). Pro přímou metodu by bylo vhodné použít slovo „reference“, protože kalibrace přístroje je spojená s jiným úkonem. Podkapitola 3.2.1 má v názvu „standardy“, ačkoli text neobsahuje žádný popis zmíněných „standardů“. Práce obsahuje nesprávný zápis µ (mikro) jako „u“, zápis znaménka mínus využívá spojovník. Optická trasa o délce 80 km je tvořena z 16 cívek o délce 5 km (nikoli bubnů). Práce zcela postrádá popis realizace programu v prostředí LabVIEW. I přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C, 70 body.
eVSKP id 151054