ZIMÁKOVÁ, J. Měření permitivity a ztrátového činitele vody [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomová práce byla zaměřena na problematiku dielektrických vlastností vody. |Slečna Zimáková navrhla a nechala vyrobit měřící přípravek, odzkoušela ho a proměřila vlastnosti různých vzorků vody. Svým obsahem a zaměřením je předkládaná práce náročná a zadání je splněno.Studentka během řešení diplomové práce pracovala aktivně, řešení průběžně konzultovala s vedoucím práce, na konzultace byla připravena. Práce po formální stránce splňuje požadavky na diplomovou práci.Pracovala s literaturou zcela samostatně, využívala vhodné prameny ve kterých se orientovala s přehledem a výborně je využila ve své práci. Diplomantka prokázala schopnosti samostatné inženýrské práce, pracovala samostatně, předložená práce má vysokou úroveň.
Oponentní posudek diplomové práce Bc. Jany Zimákové – Měření permitivity a ztrátového činitele vody Studentka Jana zimáková zpracovala diplomovou práci na téma Měření permitivity a ztrátového činitele vody. V teoretické části se zabývá obecně známými vlastnostmi vody a tato část by mohla být daleko stručnější s tím, že budou zdůrazněny ty parametry, které budou přímo ovlivňovat praktická měření. Uváděná tvrdost vody by měla být nejen v „německých stupních“, ale v jednotkách mmol/l, která přímo udává obsah solí v kapalině. Dále jsou uvedeny základní vztahy pro stanovení relativní permitivity a ztrátového činitele dielektrik, doplnit by chtělo i rozbor stanovení dalšího parametru –měrné vodivosti. Měření v praktické části jsou prováděna pří poměrně vysokých teplotách (pro vodu) a uvítal bych v teoretické části rozbor závislosti bodu varu na tlaku, resp. vliv tlaku par nad kapalinou na vlastní měření. Pro praktická měření byl využit vlastní elektrodový systém , ale nikde není uvedeno, jaký byl použit materiál. Chybí to i ve výkresech ( viz příloha), které jsou pro případnou další výrobu nepoužitelné. Pro výpočet byla použita hodnota C0, ale vzhledem k tomu, že se měřilo v poměrně širokém rozsahu teplot postrádám údaj pro tuto hodnotu (je konstantní v celém rozsahu?) Studentka proměřila několik vzorků vody a to deionizovanou (resp. upravenou neionizovanou) a vodu pitnou. Uvádí, že plnicí injekční stříkačka, elektrodový systém a používané nádoby byly omyty neionizovanou vodou. Pro tento případ je nezbytnou uvést parametry tohoto „čistícího“ média a to např. jeho vodivost. Práce je zpracována pečlivě bez větších překlepů a formálních nedostatků. V grafických závislostech (obr. 17, 18, 22 atd.) by měla křivka být proložena body , nejedná se o cejchovní křivku, ale o grafické vyjádření materiálových parametrů. V grafických závislostech –obr.29-36, by bylo vhodné uvést jejich interpretaci pro praktické využití. V použité literatuře je poměrně hodně pramenů z webu, možná by chtělo více využít klasické literatury.
eVSKP id 57473