KEJÍK, Z. Modely odrušovacích filtrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Dřínovský, Jiří

Student se zadanému tématu věnoval velmi aktivně, samostatně a pečlivě. Jeho píle vyústila ve velmi kvalitní diplomovou práci, která obsahuje velké množství různých pohledů na danou problematiku, která je v tomto případě velmi složitá. Z tohoto důvodu se studentovi nepodařilo nalézt zcela uspokojující řešení daného problému, i přesto že vyzkoušel nepřeberné množství různých přístupů k dané věci. O složitosti tématu také jistě svědčí i ten fakt, že téma je v současné době vypsáno jako téma pro doktorské studium. Na práci samotné jsou dále cenné i vlastní hodnocení jednotlivých přístupů, které student vyzkoušel, což svědčí o dobrém technickém a inženýrském myšlení studenta. O kvalitě vykonané práce a aktivitě studenta zajisté svědčí i aktivní účast ve studentské soutěži Student EEICT 2009.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Splnění zadání A 47/50
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

V práci je prezentován poměrně rozsáhlý rozbor syntézy modelů odrušovacích filtrů na základě změřených charakteristik filtrů v symetrickém a asymetrickém systému. V první části práce se diplomant věnuje základní problematice odrušovacích filtrů, ve které diskutuje měřící metody v různých impedančních systémech, reálné podmínky (sítí) aplikace odrušovacích filtrů a problematiku obvodového řešení filtrů. Následující část práce je zaměřena matematický popis prvků, jejich parazitních vlastností i celého systému odrušovacího filtru, zde diplomant provádí řadu simulací na vytvořených modelech, diskutuje vliv a význam jednotlivých parametrů prvků filtrů a srovnává je s naměřenými charakteristikami reálných filtrů v různých impedančních systémech. Poslední část práce je zaměřena na syntézu komplexního modelu filtru z naměřených útlumových charakteristik v symetrickém i asymetrickém měřícím systému pomocí optimalizačních algoritmů založených na metodě PSO. V této fázi nebylo dosaženo očekávaných cílů při hledání parametrů všech prvků filtru současně především z důvodu komplikované volby kriteriální funkce. Přesto lze práci považovat za zdařilou, především svou komplexností a diskutováním výsledků. Vlastní text práce je velmi dobře uspořádán dobře, práce obsahuje minimum překlepů a terminologických nepřesností.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 21928