MARTÍNEK, L. Antény s kryty z metamateriálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Tématem této diplomové práce byl návrh antény s kryty z metamateriálů plnící funkci anténních krytů a zároveň zvyšují zisk anténní struktury. Práce obsahuje větší množství teorie, tuto část považuji za nezbytně nutnou pro správné pochopení a návrh požadovaných struktur. Na základě svých poznatků student navrhl a simulací v programu CST MWS ověřil dielekrické, metalo-dielektrické struktury, vypracoval metodiku návrhu použitých struktur, kriticky zhodnotil dosažené výsledky. Nad rámec zadaní diplomové práce se zabýval možností redukce výšky rezonační dutiny za pomoci jiného typu metamateriálu, kde opět vypracoval metodiku návrhu, zhodnotil dosažené výsledky a experimentálně ověřil navržené struktury. Celkové dílo studenta prokazuje jeho samostatnost, zjevný zájem o řešenou problematiku, precizní přístup a schopnost systematicky řešit i náročnější technické úkoly, z hlediska formálního zpracování je projekt sepsán srozumitelně s minimem chyb.
Úkolem diplomanta bylo prostudovat problematiku metamateriálů a zaměřit se na takové, které by se daly aplikovat jako anténní kryt fokusující vyzařovanou vlnu do úzkého anténního svazku. Následně zvolit vhodnou vrstvu metamateriálu, tu namodelovat a použít ji jako anténní kryt. Celou soustavu anténa a kryt z metamateriálu optimalizovat pro zadaný kmitočet a následně ji vyrobit a ověřit výsledky simulací měřením. DP práce Luďka Martínka patří mezi ty povedené, které jsem měl možnost oponovat. Jednotlivé kapitoly jsou přiměřeně rozsáhlé a navazují na sebe v logickém sledu. Není zabíháno do zbytečných detailů, ale zároveň je problematika metamateriálů, potažmo superstrátů vysvětlena natolik, že je snadno srozumitelná i pro nezasvěcené. V textu se vyskytuje minimum překlepů. Jen snad některé převzaté obrázky by mohly být kvalitnější a místy vhodnější slovosled v anglickém abstraktu. Zadání DP bylo splněno. Diplomant navrhl, optimalizoval a nakonec i změřil dva prototypy flíčkové antény se superstrátem. Výsledky měření směrových charakteristik dokazují poměrně slušnou shodu s počítačovým návrhem a prokazují fokusující vlastnosti navrženého superstrátu. Postrádám jen měření činitele odrazu vyrobených antén a závislost zisku na kmitočtu.
eVSKP id 65702