KONDÁS, P. IoT systém pro kontrolu konferenčních místností [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Cílem závěrečné práce bylo navrhněte a realizovat systém pro kontrolu obsazenosti místností využitím počítání vstupů a výstupů osob z místnosti a obsazenosti jednotlivých židlí. Systém bude data odesílat protokolem MQTT. Po domluvě s vedoucím bylo přidáno měření vlhkosti půdy a teploty a vlhkosti vzduchu, PIR čidlo atd. a byla upřesněna součástková základna – DC/DC měnič, obvod TPL5111, spínač a další. Požadované zařízení bylo navrženo a realizováno. Student také realizoval systém pro počítání průchodu osob. Zde bych v práci uvítal podrobnější testování, a to jak počítání osob, tak obsazení židle. Dále mi v práci chybí odhad spotřeby zařízení a doba výdrže na baterii. Jako firmware byla použita platforma ESPhome v kombinaci s Home Assistant, student tedy v práci uvádí YAML konfigurace jednotlivých senzorů. Text práce je po formální stránce dobrý, vytknout se dají hovorové výrazy. Práce by také mohla být lépe členěna.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Šilhavý, Pavel

Po úvodních kapitolách „Internet vecí“, „Štandard IEEE 802.11“ a „Protokol MQTT“, které jsou popsány velmi všeobecně a jsou zde tak až nadbytečné, je v kapitolách 1.4 až 1.6 přestavena koncepce řešení s využitím ESPHome a Home Assistant. Následuje kapitola 1.7 věnovaná senzorům, které jsou principiálně popsány velmi obecně s využitím informací z různých webů. Kapitola 1.8 s názvem „Vybrané súčiastky pre základné zariadenie“ obsahuje velmi stručně uvedené moduly a součástky. U mnohých můžeme jen hádat, k čemu budou využity a proč byly zvoleny. Kapitola 1.9 obsahuje vybrané senzory. Opět se čtenář může jen dohadovat, k čemu daný senzor bude použit, např. senzor vlhkosti půdy v 1.9.5. Kapitola 2 obsahuje praktickou část, kde bohužel jsou opět značně nepřehledně uvedeny dílčí části řešení. Kapitola 2.1 „Návrh schémy základného zariadenia“ obsahuje zapojení dílčích částí zařízení, o návrh se však nejedná, jsou uvedena dílčí schémata bez informací, jak byly navrženy, vypočteny a často i k čemu budou využity. Namátkou 2.1.6 „Návrh schémy časovača“, kde je schéma s obvodem TPL5111. Čtenář netuší, kde v zapojení bude tento blok využit, jaké časy je možno na DIP spínači zvolit atd. Kapitola 2.3. „Základné nastavenie Home Assitant“ se věnuje instalaci a jeho nastavení, kde bez jakéhokoli úvodu je řečeno, že na webové stránce HA, čtenář netuší, kde ji hledat, si stáhnete hotový soubor disku virtuálního stroje VirtualBox.vdi a následuje zevrubný popis vytvoření nového virtuálního stroje s tímto diskem. Rovněž informace, že na neuvedených stránkách jsou k dispozici obrazy disku HA pro nejrůznější virtualizační platformy chybí. Kapitola 2.4 je věnována systému počítání vstupů a výstupů osob. Zde student popisuje vlastní řešení, kde čidla jsou připojeny k MCU. Který mikrokontroler je tím myšlen, že se nejedená o další mikrokontroler, ale ESP32 uvedený dříve si čtenář musí vypátrat. Dle kapitoly 2.4.8 byla úspěšnost počítala průchodů 85%, chybí však podrobnější výsledky testů. Kapitola 2.5 je věnována systému obsazenosti židlí, který nakonec pracuje na základě polohy židle. Nakolik je řešení funkční je těžko posoudit, bližší upřesnění řešení a výsledky testů nejsou uvedeny. Poslední kapitola 2.6 je věnována konfiguraci senzorů. Jak již je z výše uvedeného zřejmé, za základní nedostatek textu práce pokládám jeho nepřehlednost a nekoncepčnost. Řadu věcí si musí čtenář domýšlet či dohledávat, pátrat v celkovém schématu, které je však přiloženo jen ve formátu Eagle v elektronické příloze. Soupiska součástek či osazovací výkresy rovněž chybí. V celém textu je jako desetinný oddělovač použita tečka, chybí seznam zkratek atd. Domnívám se, že zadání bylo vcelku splněno, avšak s ohledem na kvalitu textu práce ji mohu hodnotit nejlépe jako dobrou.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 151057