PASKEVYCH, O. Stanovení obsahu těkavých látek v přírodních extraktech určených pro kosmetické využití [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Mravcová, Ludmila

Studentka předkládá k obhajobě bakalářskou práci, která se skládá z části teoretické a praktické. V teoretické části se věnuje vlivu těkavých organických látek přírodního původu na lidský organismus a zpracovala i dostupné informace o vybraných přírodních extraktech s ohledem na výskyt těchto látek. Během vlastní experimentální činnosti se studentka velmi brzy naučila pracovat s přístrojem GC/MS a technikou SPME. Po přerušení činnosti kvůli pandemické situaci byla schopná se opět rychle a aktivně zapojit do laboratorní práce. Během měření, ale i zpracování získaných dat využívala konzultace a doporučení vždy zapracovala do svojí práce. Celkově jsem s jejím přístupem a zpracováním bakalářské práce velmi spokojena a hodnotím ji stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Studentka Olha Paskevych předkládá svou BP s názvem „Stanovení obsahu těkavých látek v přírodních extraktech určených pro kosmetické využití“. BP je psána v angličtině („Determination of volatile substances of natural extracts intended for cosmetic application“), naplňuje 53 stran a má jak teoretickou, tak i praktickou část. Teoretická část na 22 představuje typy extraktů, skupinově bioaktivní látky a přehled evropských certifikátů „organické kosmetiky“. Dále jsou zde zařazeny přehledy obsahu bioaktivních látek v předmětných rostlinách získaných z vědeckých studií a teorii použitých metod stanovení. Tato část je poměrně nezvykle doplněna „řečnickými“ otázky a působí částečně populárně-naučným dojmem. V oddíle „Experimentální část“ (7 stran) jsou uvedeny detaily analyzovaných extraktů šesti rostlin, jejichž certifikáty jsou zařazeny v příloze. Následuje shrnutí parametrů metod použitých pro analýzu (SPME-GC-MS). Část „Výsledky a diskuse“ naplňuje 16 stran. Nejprve jsou uvedeny výsledky optimalizace extrakce, následuje přehled identifikovaných těkavých organických látek stanovených v extraktech v přehledné tabulkové formě. Každý oddíl je doplněn chromatogramy. Zároveň zde lze nalézt souhrnnou tabulku (tab. 22, str. 48-51) se všemi identifikovanými sloučeninami. Závěr na jedné straně zdařile shrnuje náplň předložené BP. Součástí bakalářské práce je také seznam literatury se 64 odkazy a příloha. V rámci předkládané BP byla vykonána řadu experimentů, které přináší konkrétní informace v široké oblasti. K odvozeným výsledkům a závěrům nemám zásadní připomínky. Angličtinu jako jazyk BP si nedovolím hodnotit. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a vzhledem k rozsahu, splnění zadaní a odvedené práci hodnotím BP známkou výborně - A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 115600