ŠAFÁŘ, P. Vliv vibrací na kvalitu snímků elektronového mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Havránek, Zdeněk

Zadání bakalářské práce bylo vytvořeno na základě požadavků na řešení problematiky vlivu vibrací na pracovišti pro elektronovou mikroskopii společnosti FEI Czech Republic, kde student pracuje. Cílem bakalářské práce byla analýza zdrojů vibrací ovlivňujících kvalitu pořizovaných snímků z elektronového mikroskopu, navržení metodiky měření a vyhodnocení vlivu jednotlivých potenciálních zdrojů vibrací, popis způsobu vyhodnocení kvality pořizovaných snímků, praktické měření skutečných hladin vibrací na daném pracovišti, vyhodnocení účinnosti současných antivibračních tlumicích prvků, případně návrh dodatečných opatření pro její zvýšení. Student je aktuálně v kombinovaném studijním programu a z důvodu opakování bakalářské práce (na jiné téma) bylo toto jeho jedinou studijní povinností. Bakalářská práce tedy nenavazovala na předchozí semestrální projekt. Studentovo pracovní nasazení bylo nárazové, pravděpodobně podle pracovního vytížení v zaměstnání. Konzultace využíval zejména ke konci řešení bakalářské práce, kdy se dostal k praktickým měřením na pracovišti elektronové mikroskopie, kde řešil způsoby sběru dat ze snímačů vibrací, jejich vyhodnocování a prezentaci. Z důvodu, že se student začal intenzivněji věnovat praktickému měření a vyhodnocení až ke konci vymezeného období a tedy i vynaložené úsilí se stupňovalo až s blížícím se termínem odevzdání, kdy nezbývalo moc prostoru pro detailnější diskusi nad naměřenými daty a jejich vyhodnocením, vznikla práce téměř výlučně samostatně, bez hlubší diskuse/konzultace s vedoucím práce. I když byla v zadání požadována rešerše na téma vhodných metod pro vyhodnocení kvality pořizovaných snímků, student tuto část zadání (z vlastní vůle) neřešil, spokojil se s uzavřenou aplikací, kterou využívá společnost FEI a tato nebyla (nemohla být?) detailněji popsána. Při zpracování bakalářské práce se nesetkal se žádnými významnějšími problémy. I přes uvedené výtky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Horák, Karel

Úkolem pana Šafáře bylo zpracovat bakalářskou práci na téma Vliv vibrací na kvalitu snímků elektronového mikroskopu. Zadání práce je externí, pochází z FEI v technologickém parku a je spíše snadné až středně obtížné. Student se jej však bohužel nezhostil velmi dobře. V prvním případě je samotný rozsah práce o 29 stranách velmi nízký, tím spíše že strany jsou často poloprázdné a obsahují neadekvátně velké obrázky zjevně kvůli zvýšení rozsahu odevzdaného dokumentu (str. 9,17,19,22,30,32,33,35 a 36). Rozdělení dokumentu do pěti tematických kapitol je správné až na kapitolu 5, která obsahově odpovídá závěru, ačkoliv nese jiný název. V kapitole pojmenované závěr jsou pak uvedeny zcela zbytečné informace o náplni předchozích kapitol, které měly být buďto v úvodu nebo se v práci vůbec nevyskytovat. Formálních nedostatků je více, přesto je práce gramaticky a typograficky na slušné úrovni. Závažnější nedostatky se týkají samotného obsahu, který se téměř vůbec nevěnuje ani teorii elektronového mikroskopu ani teorii vibrací. Ve dvoustránkové „vyčerpávající“ rešerši student seznamuje čtenáře pouze s tím, že elektronový mikroskop rastruje určitou plochu a následně jsou snímány odražené elektrony. Teorii vibrací se student nevěnuje vůbec a práce neobsahuje pro jistotu žádný vzorec. V praktické části, která jako jediná alespoň částečně odpovídá z hlediska obsahu standardům na vysokoškolskou kvalifikační práci, se uchazeč poměrně detailně věnuje výčtu zdrojů vibrací na elektronovém mikroskopu ve společnosti FEI. Dále v dokumentu seznamuje čtenáře s vlivem vibrací na pořízený obraz cínových kuliček na uhlíkovém substrátu a provádí několik experimentů. Praktická část práce se však omezuje pouze na základní jednoduchá měření a nejsou zde navrženy žádné další možnosti eliminace vibrací než ty, které jsou již z výroby automaticky součástí elektronového mikroskopu. Na str. 36 v kapitole Opatření pak student v podstatě konstatuje, že pokud se v blízkosti mikroskopu během měření nebude dupat po podlaze, není třeba žádných zásahů do stávající struktury zařízení. Uchazeč, zřejmě pracující ve společnosti FEI, pravděpodobně dobře ovládá operátorské řízení elektronového mikroskopu, z dokumentu však není zřejmé, jestli principu vůbec rozumí a jestli vůbec využíval konzultací svého vedoucího. Dokument působí spíše jako report sady experimentů, než jako bakalářská práce, což dokládá i jediný literární odkaz a to na firemní kompaktní disk FEI Training DVD. Z formálního hlediska práce určitě nebyla konzultována v dostatečném předstihu přd odevzdáním. Krátce shrnuto, práce má velmi nízkou odbornou úroveň, formálně je také na hranici přijatelnosti a doporučuji ji k obhajobě před komisí pouze s výraznými výhradami a s přihlédnutím k provedeným experimentům. Práci hodnotím jednoznačně stupněm E.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 54302