DOVBUSH, A. Automatická analýza kvality obrazu sítnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kavetskyi, Andrii

Studentem byl navržen vlastní postup pro výběr kombinace nejkvalitnějších rysů podle výkonu a času pro hodnocení kvality snímků sítnice. Pan Dovbush řešil svoji bakalářskou práci svědomitě, způsob řešení průběžně konzultoval, všechny požadavky byly splněny a práce je použitelná v praxi. Proto, vzhledem k výše uvedeným pozitivním dílčím hodnocením navrhuji celkové hodnocení práce stupněm A (výborně) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání považuji za obtížnější, analýza kvality obrazu sítnice je aktuálním tématem a mnoho výzkumníků na dané problematice pracuje. S dosaženými výsledky jsem naprosto spokojen. Všechny body zadání byly splněny.
Práce s literaturou Pan Dovbush obdržel rozsáhlejší seznam základní literatury od školitele. Nicméně pan Dovbush dale aktivním a samostatným způsobem získaval další studijní materiály. Všechny použité zdroje jsou relevantní, aktuální a v souladu s citačními zvyklostmi.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl při řešení aktivní a pravidelně konzultoval. Probíhaly pravidelné online konzultace, na které byl pan Dovbush vždycky připraven a dodržoval dohodnuté termíny.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena s předstihem. Finální stav práce byl předem konzultován a všechny návrhy a připomínky vedoucího byly zapracovány.
Publikační činnost, ocenění Publikační činnost a ani žádná ocenění mi nejsou známa.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Rydlo, Štěpán

Technická část zprávy je nevyhovující, kdy některé části nedávají logický smysl a nějaká slova jsou nevhodně použitá. Technická zpráva jakož to celek je velice složitá a matoucí. Obsahuje pouze soupis existujících metod a jejich přibližné výsledky a v některých případech chybí i popis funkčnosti dané metody. Aplikace jako taková pouze testuje a umožňuje měnit posloupnosti daných metod a však implementačně jednotlivé algoritmy moc nepopisuje. Samotný kód programu je bez komentářů, nepřehledně vytvořený a není tak možné jednoduše nalézt implementace jednotlivých metod. Z hlediska dosažených výsledků a provedených testování však dosahuje určitých výsledků a však text technické zprávy bych doporučoval přepracovat případně změnit jazyk pokud student má problémy s popisem problematiky v češtině.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Samotné zadání práce hodnotím jako průměrně obtížné, kdy možností definice kvality sítnice obrazu se v dnešní době zabývají mnohé studie a používají různé algoritmy. Zadáním práce tak je vytvořit vlastní implementaci, která může být na těchto článcích a jejích výsledcích založena stejně tak jako sledování nového směru.
Rozsah splnění požadavků zadání Dle mého názoru nebyl plně splněný úkol zadání s návrhem vlastního algoritmu pro definici kvality obrazu. Kdy student provedl studii existujících algoritmů a metod získaných z odborných článků, kde tyto metody byli již na obrázcích sítnice otestované. Student tak provedl implementaci všech těchto algoritmů a otestoval nezávislé kombinace pro zjištění jaká posloupnost těchto algoritmů dosáhne nejvyšší shody. Výsledkem práce je tak testování posloupnosti již existujících algoritmů nikoli navržení vlastního algoritmu nebo způsobu zpracování který by byl podrobněji popsán. Student však vytvořil implementaci s jednoduchou možností měnění postupů pro testování daných algoritmů.
Rozsah technické zprávy Samotný rozsah technické zprávy je v obvyklém rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 42 Základní struktura textu je na sebe navazující, kdy jednotlivé kapitoly vytvářejí na sebe navazujíc celek. Problémem práce je však samotný obsah kapitol. Některé problematiky a použité algoritmy nejsou vysvětlené ani popsané pouze zmíněno, že zdrojový text literatury tento postup používá s nějakými výsledky. Dále pak narážíme na několik pojmů, jako například "saturační kanalý" kde se pojednává o znázornění jedné barvy barevného modelu RGB pomoci saturační funkce. Tento pojem je vysvětlen obecně v druhé kapitole, a však znovu popsán a rozebrán pro jednotlivé barvy v samotném popisu implementace práce. Dalším příkladem je pak označování databáze, kdy v první části práce s databází se databáze zmiňuje jako vlastní databáze, která vznikla ve FNUSA, a ve zhodnocení výsledků pak tato databáze se označuje jako Own. Což samotnému přehledu použitých dat nedává dobrý přehled. 
Formální úprava technické zprávy 39 Typografická stránka práce, až na nějaké výjimky, jako je práce s uvozovkami, a mezery mezi v textu, seznamy jsou psány jako věty v případě že se jedná o odrážky avšak odpovídá použité šabloně. Jazyková stránka práce však je mnohem horší a to z důvodu kombinování anglických a českých výrazů, dále pak překládání anglických výrazů do češtiny jako například slova: "sledovitosti", "leptokurtické", "platykurtické", kde tyto výrazy nejsou ani nijak vysvětleny. Z jazykové stránky se tak jedná o velmi obtížný text, který v některých příkladech nedává ani logický smysl.
Práce s literaturou 57 Práce s literaturou je podle všech typografických pravidel. Student však použitou literaturu nedostatečně popisuje, kdy zmíní daný zdroj a učí jakou metodu a jakých výsledků dosáhnul. V samotném textu práce však v případě použití dané metody neexistuje žádný popis dané implementace a jejího chování. Z pohledu práce s literaturou to znamená, že student dohledal relevantní zdroje a však funkční část použítých zdrojů již není schopen popsat. Je potřeba si tak daný zdroj literatrury prostudovat zvlášť aby bylo zjištěno jak daný algoritmus funguje a definuje dosažené výsledky.
Realizační výstup 63 Aplikace kombinuje několik existujících metod a algoritmů a tak je schopna na základě jejich určité kombinace vytvořit hodnocení kvality obrazu snímky sítnice, bez nutnosti hodnocení kvality člověkem. Z hlediska aplikace dokáže určit kvalitu obrázku a rozhodnout, zda je potřeba znovu provést snímaní nebo ne.
Využitelnost výsledků Jedná se o práci kombinující několika metod a algoritmů, které byli testovány v různé posloupnosti. Výsledkem tak je určitá přesnost nějakých kombinací na správné určení třídy kvality snímku. Z hlediska použitelnosti v praxi tak tento způsob může umožnit prvotní definici kvality snímku bez nutnosti lidského zásahu.
Navrhovaná známka
F
Body
46

Otázky

eVSKP id 146459