DOUPAL, A. Tvorba nanostruktur využitím mikroskopu AFM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartošík, Miroslav

Cílem bakalářské práce bylo studovat a rozšířit možnosti lokální anodické oxidace při připrávě nanostruktur pomocí selektivního růstu Ga a Co. Této problematice je na ÚFI věnována pozornost již delší dobu, avšak teprve v posledním roce se dostavují očekávané výsledky. Antonín Doupal se zapojil do skupiny řešící tuto problematiku přibližně v říjnu minulého roku. Navzdory tomu, že se ocitnul v nelehké situaci spočívající ve zvládnutí poměrně značného množství experimentálních technik, které uvedenou problematiku provázejí, byl schopen počáteční problémy překonat a tvůrčím způsobem přispět k řešení úkolů. Jako vedoucí bakalářské práce oceňují především samostatný a zodpovědný přístup.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Škoda, David

Bakalářská práce Antonína Doupala obsahuje 30 číslovaných stran textu a kromě úvodu a závěru je rozdělena do třech kapitol. Obsahově je zaměřena na lokální anodickou oxidaci, její využití pro výrobu nanostruktur a její aplikaci při zkoumání selektivního růstu. Cílem bylo seznámit se s výrobou nanostruktur využitím mikroskopu AFM. V první kapitole práce se autor věnuje popisu rastrovací sondové mikroskopie, jejím různým variantám a zaměřuje se na mikroskopii atomárních sil, která je využita k následným experimentálním měřením. Druhá kapitola se zaměřuje na lokální anodickou oxidaci. Výsledky experimentálního měření a shrnutí doposud provedené práce jsou uvedeny ve třetí kapitole. Struktura práce je uspořádána logicky, grafická úprava je dobrá a práce odpovídá i svým rozsahem. V práci bylo nalezeno několik drobných pravopisných chyb (čárka v souvětích a větách jednoduchých, nejednotnosti stylu při popisu obrázků). Připomínky a dotazy: • Str. 6, co se myslí pojmem relativní nenáročnost na čistotu povrchu zkoumaného vzorku? • Str. 7, odkud autor čerpal údaje o tuhosti ramének v rozmezí 10-4 až 101 N/m? • Str. 10, pozn. U NC-AFM se používají raménka s vyšší tuhostí a ne malou. • Str. 14, co autor míní větou: Tato oxidace probíhá pouze za atmosférických podmínek, proto vodní vlhkost adsorbuje na povrchu. • V jakém měřícím modu byla provedena lokální anodická oxidace? • Jak si autor vysvětluje chování oxidačních procesů na obrázcích 3.4. a,b,c,d, které nesouhlasí s tvrzením uvedeným v závěru. • Jak se odměřovala pološířka vyoxidovaných struktur? Jaká statistická metoda byla použita při vyhodnocování měření? • Není uveden druh informace obsažený v obrázku 3.9.? Jedná se o topografii, error signál nebo LFM? Jak se počítal objem galliových struktur. • Proč nejsou u obrázků uvedeny informace o výšce? • Lokální anodická oxidace a mechanické rytí patří ke skupině litografických metod. Zná autor jestě nějaké další? Přes výše uvedené nedostatky mohu konstatovat, že se autor v dostatečné míře seznámil s časově náročným a aktuálním tématem lokální anodické oxidace a jejího využití při selektivním růstu. Vidím zde také dobrý základ pro případné pokračování při řešení diplomové práce. Navrhuji hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 13308