VOTOUPAL, P. Segmentace dýchacích cest v CT datech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Předložená práce studenta Pavla Votoupala se věnuje problematice segmentace plicní tkáně a dýchacích cest v CT datech. V rámci přípravy na samotné programové řešení problému student provedl důkladnou literární rešerši, čímž se seznámil s principy algoritmů, které se k segmentaci plic a dýchacích cest využívají. Poznatky nabyté při studiu literatury pak shrnul v poměrně rozsáhlém popisu jednotlivých metod. Jelikož tato část práce neobsahuje zásadní faktické chyby, lze usoudit, že daným metodám porozuměl a je schopen se orientovat v zahraniční odborné literatuře. Pro hlavní část práce, tedy segmentaci dýchacích cest, student vybral metodu založenou na morfologické rekonstrukci a jejích následných úpravách. Proti volbě této poměrně teoreticky jednoduché, avšak funkční metody nemám výhrady. Studentem navržený postup segmentace dýchacích cest lze považovat za plně funkční a jeho výsledky subjektivně porovnatelné s publikovanými výsledky. Zadání práce považuji za splněné v celém rozsahu. Diplomová práce vznikala kontinuálně během celého akademického roku, student pravidelně a smysluplně konzultoval a přicházel s vlastními řešeními problémů. Kladně hodnotím i úspěch na studentské konferenci EEICT 2015, kde student s příspěvkem vycházejícím z diplomové práce obsadil ve své kategorii třetí místo. K formální stránce práce taktéž nemám výhrady a hodnotím stupněm A 96b.
Předložená diplomová práce se zabývá segmentací dýchacího ústrojí v objemových CT datech. Student se v první části práce věnuje rešerši a studiu odborných prací z dané oblasti. Popis různých přístupů segmentace plicní tkáně je detailně popsán. Z textu je patrné, že se autor v dané problematice orientuje a jednotlivým metodám dobře porozuměl. Velmi oceňuji, že jsou principy jednotlivých metod vysvětleny s pomocí přehledných blokových schémat. V praktické části student přistoupil k vývoji vlastní metody segmentace plic a následně rozšíření navrženého algoritmu o detailní segmentaci dýchacích cest. Dosažené výsledky jsou dle mého názoru velmi kvalitní a lze je srovnávat s metodami, které lze nalézt v mezinárodních vědeckých publikacích. Po odborné stránce je tedy práce na vysoké úrovni. Výstupem práce jsou, vedle publikované metodiky, i programové funkce napsané v prostředí MATLAB. V práci však postrádám jakoukoliv zmínku o implementaci jednotlivých programových funkcí či uživatelský návod k vytvořenému softwaru. Po formální stránce je práce rovněž na vysoké úrovni. Text práce je vhodně formulován, je srozumitelný a logicky členěný. Práce obsahuje jen malý počet překlepů a pravopisných chyb. Drobnou výtkou jsou však často chybějící nebo naopak špatně umístěné čárky v souvětích. Každý krok analýzy je dokumentován grafickým výstupem. To oceňuji, neboť to značně umožňuje představit si, k čemu jednotlivé kroky analýzy slouží a jak daný výstup vypadá. Na závěr konstatuji, že zadání této diplomové práce bylo splněno. Diplomant prokázal schopnost nastudovat si danou problematiku a získané znalosti prakticky uplatnit při vytvoření požadovaného inženýrského díla. Práci doporučuji k obhajobě a považuji ji z obsahového hlediska za kvalitní a přínosnou. Hodnocení: A/92 b.
eVSKP id 84461