ŠMEHLÍK, D. Validace nástroje pro lokalizaci symetrických i nesymetrických poruch [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Předložená diplomová práce se zabývá testováním prototypu nástroje pro lokalizaci poruch v kompenzovaných soustavách Vdip. Cílem práce bylo upozornit a odhalit chyby a anomálie při lokalizaci všech typů poruch a jejich kombinací tak, aby mohlo dojít k odstranění chyb před uvedením systému do poloprovozu. Pro testy byl využit jak nástroj pro realtimovou simulaci RTDS, který testoval celkovou sestavu systému Vdip (SW+HW), tak i nástroj pro dynamickou simulaci, který testoval pouze implementované algoritmy systému Vdip. Vlastní práce studenta byla velmi ovlivněna základními neznalostmi v problematice provozu a chránění distribučních soustav, která měla negativní dopad na vlastní vytváření modelů, provádění testů a jejich vyhodnocování. Chyby v těchto částech vedly ke zbytečným komplikacím a prodlužovaly řešení jednotlivých dílčích cílů. Vlivem čehož práce stále obsahuje řadu chyb, nejednoznačností a neúplností popisu. Nicméně i přes tyto problémy se podařilo naplnit nezbytné body zadání, kde provedené testy a jejich vyhodnocení napomohlo k lepšímu ošetření algoritmů systému Vdip. Jelikož vyvinutý systém Vdip bude komerčně využíván, nebylo předmětem práce popisovat funkční princip jednotlivých vyhodnocovaných komponent, vyjma informací, které byly již zveřejněny. S ohledem na to bych práci vytkl ne zcela přesný popis funkce systému Vdip, nicméně je práce doplněna o reference na detailní popis systému Vdip, který danou problematiku jeho fungování lépe osvětlí. Na závěr lze konstatovat, že se autorovi ne zcela podařilo doplnit veškeré potřebné znalosti v této problematice, což se odráží i ve finální kvalitě předložené práce a ve vlastní vložené invenci do práce. Z tohoto důvodu hodnotím práci 65 b. Nedostatky práce: Množství gramatických chyb a překlepů např: str. 12 „Zkoušet správnost fungování tohoto systému proběhne ze záznamů ….“, str. 13 „která obsahuje 10 distribučních transformačních stanic (DTS) stanic.“ apod. str. 59: DTU – distribuční transformační stanice (správně DTS)
Diplomová práce studenta Daniela Šmehlíka se zabývá validací nástroje pro lokalizaci poruch Vdip. Validace byla provedena na distribuční síti VN, modelované pomocí nástrojů PSCAD a RSCAD. Student ve své práci popisuje parametrizaci modelu sítě, provedení jednotlivých testů a hodnotí výsledky lokalizace získané ze systému Vdip. V předložené práci se vyskytují pravopisné i gramatické chyby, nejčastěji jde o nevhodně volenou větnou konstrukci. V práci se nachází i řada zavádějících tvrzení a nepravdivých informací. Některé části práce příliš podrobně a zbytečně zdlouhavě popisují všeobecně známá fakta (například části, ve kterých jsou počítány parametry modelu sítě) a některé části jsou naopak příliš strohé a neposkytují nezasvěcenému čtenáři dostatečné množství informací. Více by mohl být například popsán samotný systém Vdip a laboratorní testovací pracoviště. Z textu ani náznakem nevyplývá, jak metoda Vdip funguje, v jakém prostředí je implementována a jaký je rozdíl mezi základní a modifikovanou metodou. Popis laboratorní sestavy je velice strohý. Chybí podrobnější schéma zapojení, informace o jednotlivých zařízeních a informace o nastavení vývodové ochrany. V textu je bez jakéhokoliv vysvětlení velice často používán pojem „datasegment“. Některé obrázky mají malé rozlišení, jiné zase vypadají, jako by byly vytisknuty a naskenovány. Literatura je vzhledem k charakteru práce volena adekvátně. Z předložené práce vyplývá, že student nesplnil bod zadání „f) doporučení na zlepšení/inovaci, případně zapracování dílčích změn a ověření jejich funkce“. Ostatní body zadání jsou bezezbytku naplněny. I přes výše zmíněné nedostatky hodnotím práci jako přínosnou. Provedené měření splnilo svůj účel a odhalilo stavy, při kterých je lokalizace úspěšná a při kterých nikoliv. Formulované závěry z měření jsou jasné a srozumitelné. Připomínky: - Nepravdivé tvrzení na straně 12 ve větě „Tento systém určuje pravděpodobnost, kde se nachází porucha na vedení na základě vyhodnocení změn netočivé složky proudu a napětí [1][3][4]“ - gramatická chyba na straně 12 ve větě „Zkoušet správnost fungování tohoto systému proběhne ze záznamů...“ - Nevhodně voleno klíčové slovo „měřicí plato“. Tento pojem přeložený do angličtiny má navíc úplně jiný význam. - V Obr. 1.1 je nepochopitelné, proč RTU působí na poruchu. - Obr. 2.4 je nadbytečný, protože obsahuje stejné informace jako Obr. 3.2. - Na Obr. 3.1 je trojúhelníkový průběh, ne pilovitý. - V kapitole 7 jsou použity naprosto nevhodné typy grafů. - V seznamu symbolů a zkratek je chybně zkratka „DTU“ pro distribuční trafostanici. Předloženou diplomovou práci hodnotím 60b a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159566