MAŤAŤA, T. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Tomáš Maťaťa svůj návrh staví na ideálu fungující komunity. Anonymní historické bloky nájemních bytů aktivizuje vloženou kompozici bydlení jako živého sousedství. V uměřeném měřítku jednotlivých objemů propůjčuje jednotlivým dílčím vnitřním i vnějším prostorům intimní rozměr, umožňující snadnou sebeidentifikaci a navázání dnes již poměrně vzácného vztahu k místu. Míra individuálního soukromí, zdůrazněna možností variabilního uspořádávání dispozic, vytváří ve společných exteriérových komunikacích vzácný předpoklad pozitivní každodenní vzájemnosti. Maťaťovo bydlení jako místo setkání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Kontinuální s hlubokým zájmem
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Chmelař, Ivo

Základní myšlenka a předmět projektu, zájem komunity obývat poloveřejný prostor, nebyla v projektu přesvědčivě odprezentována. Kvalitní architektonické ztvárnění fasád a vnitřních dispozic bytů je nejhodnotnější částí projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Projekt řeší komunitní bydlení formou solitérních objektů menšího měřítka. Objekty po obvodu doplňují blokovou zástavbu a jsou umístěny také do vnitrobloku. Veřejný prostor ulice je otevřenými průchody mezi domy vtažen také do vnitrobloku. Parkování je umístěno v podzemních garážích. Obyvatelé dle popisu projektu mají vytvářet komunitu a spravovat společný dvůr. Ten však není nic víc než parková stezka, chybí tak vlastně tento ústřední motiv celého projektu. V této podobě proto považuji z urbanistického hlediska zvolenou formu zástavby za nevhodnou. Řešená lokalita má totiž velmi silný rozvojový potenciál území vzhledem ke vzdálenosti od centra města. Problém dále spatřuji v nerespektování výškových úrovní okolní zástavby.
Architektonické řešení B Pokud pomineme kontext a okolí, působí stavba rozmanitě, harmonicky a přívětivě nejen díky svému měřítku. Balkony do ulice a vnitrobloku jsou velmi koncepční. Architektonická forma má řád, velká okna prosvětlují interiér a podporují koncept komunity. Materiálové řešení fasády je zajímavé. Velký důraz byl kladen na variabilitu bytů.
Provozní řešení D V uličním parteru jsou navrženy nebytové jednotky s funkcí obchodu a služeb, v ostatních částech a podlažích jsou už jen byty. Návaznost podzemních garáží na jednotlivé objekty / byty není rovnocenná a je celkem složitá. Veřejný vnitroblok je volně přístupný veřejnosti, stejně jako otevřené prostory domovní chodby a dokonce i střešní terasy. Vstupy do jednotlivých bytů jsou řešeny přímo z exteriéru. U návštěvníků hrozí špatná prostorová orientace, protože od průchodů není zřejmé, kde se vstupuje do objektů uvnitř vnitrobloku
Technicko konstrukční řešení B Zvolené konstrukční řešení podporuje architektonický výraz objektu. Energetická náročnost navrhovaného řešení je vyšší, než u klasického řešení s uzavřenými chodbami.
Formální úroveň D Forma zpracování nedostatečně prezentuje projekt a nejsou zřejmé jednotlivé podrobnosti. Je nepřehledná, nemá dostatečnou vypovídající úroveň o projektu. Grafická úroveň prezentace je však dobrá.
Navrhovaná známka
C
Body
71

Otázky

eVSKP id 73018