ŠTĚRBA, R. Program pro analýzu a porovnání rázů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Pikula, Stanislav

Cílem práce bylo vytvořit program pro výpočet a porovnání dvou metod hodnocení rázů a to SRS (Shock Response Spectrum) a PVSS (Pseudo Velocity Shock Spectrum). Práce nenavazovala na semestrální práci, ale student začal pracovat s předstihem, pravidelně konzultoval a na konzultace byl vždy připraven. Výsledkem je funkční software pro porovnání výsledků SRS a PVSS. Student úspěšně zpracoval veřejně dostupná data i data z realizovaného experimentu. Vše student dobře zdokumentoval v textu práce. Výsledky prezentoval na studentské konferenci EEICT, kde se umístil na 3. místě. Práci mohu doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Beneš, Petr

Úkolem studenta bylo seznámit se s používanou metodikou hodnocení závažnosti mechanických rázů a vytvořit program pro výpočet charakteristik SRS a PVSS. Zadání bakalářské práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako středně náročné. Ke splnění zadání bylo nutné nastudovat z dostupné cizojazyčné literatury problematiku analýzy mechanických rázů, metodiku hodnocení jejich závažnosti a následně v prostředí LabVIEW algoritmy implementovat a ověřit jejich funkčnost. Bakalářská práce má logickou strukturu, 58 stran textu je členěno do pěti hlavních kapitol, doplněných dalšími deseti stranami příloh. Po formální stránce má práce pěknou grafickou úpravu, a s výjimkou občasných překlepů je i stylisticky a gramaticky v pořádku. Použitá literatura je odpovídajícím způsobem citována. Student na základě literárního průzkumu a na internetu nalezených komerčních i nekomerčních řešení navrhl uživatelské rozhraní v prostředí LabVIEW a implementoval, ověřil a případně i opravil dostupné algoritmy pro výpočet SRS a PVSS. V experimentální části pak funkčnost programu demonstroval na školní úloze a pokusil se i vyčíslit odpovídající nejistotu měření. Zvolenou koncepci lze považovat za správnou i když některé drobnosti jsou řešeny poněkud neobratně, např. převod souborů nativního formátu LabVIEW (str. 55), nebo zanedbání některých zdrojů nejistot s odůvodněním, že je obtížné je vyčíslit (str. 61). Student splnil všechny body zadání, výsledkem práce je funkční a uživatelsky přívětivý program, který je koncipován modulárně a bude možné ho dále doplňovat a rozšiřovat. Předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 157116