MILICHOVSKÝ, M. Dynamický model akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se ve své práci zabývá především simulacemi vybíjecích charakteristik sekundárních zdrojů elektrické energie v prostředí Matlab Simulink a praktickým návrhem reálného modelu Grid-off systému. Za tímto účelem student nastudoval teoretické podklady z oblasti sekundárních zdrojů elektrické energie a především popisu a tvorbě modelu v prostředí Matlab, který následně realizoval. Dále změřil vybíjecí charakteristiky nejvíce používaných sekundárních zdrojů elektrické energie pomocí měřící ústředy Agilent a výsledky srovnal se simulacemi modelu v Simulinku. K samotné simulaci využíval podklady z datasheetů výrobců akumulátorů, které implementoval do modelu a výsledky dále vyhodnotil. Na závěr práce student vytvořil plně funkční Grid-off systém, kdy odsimuloval jeho chování a provedl diskusi výsledků. Uvedený model má také několik nedostatků uvedených v samotné práci. Například nepočítá se samovybíjením a vlivem teploty okolí na parametry akumulátoru. Tyto nedostatky jsou motivací do dalších prací na vylepšení daného modelu. Uvítal bych u studenta větší nasazení v počátcích zadání diplomové práce, které bylo vyhovující s blížícím se koncem odevzdání práce. Avšak požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku a k řešení problémů přistupoval s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána až na malé drobnosti pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovu práci a hodnotím jí díky výše uvedeným skutečnostem stupněm B.
Student Bc Miloš Milichovský se ve své práci zabývá dynamickým modelem akumulátorů. Práce je rozdělena do několika částí. Úvodní teoretická část obsahuje základní informace o olověných akumulátorech. Druhá část diplomové práce popisuje dynamický model akumulátorů. V závěru práce jsou porovnány simulace s daty získanými měřením a datasheetů. Vlastní práce působí stylisticky i odborně dobrým dojmem. Škoda nesrovnalostí, které snižují celkový dojem. Jako nejpodstatnější bych uvedl: Str. 13 – Není možné, aby elektrony při vybíjení reagovaly s ionty kyseliny sírové a zároveň procházely vnějším obvodem. Str. 13 – Rozsah 28 % - 40 % nemůže odpovídat jediné koncentraci 1,28 g/cm3. Str. 13 – Z rovnice č. 1 není jasné, který děj probíhá při nabíjení a který při vybíjení. (totéž na str. 19 u rovnice č. 3) U grafů jsou voleny různé rozsahy os, což značně znesnadňuje jejích porovnávání. V práci je ve vzorcích používán symbol * I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 66834