VRZGULA, L. TRANSFORMACE AREÁLU PILY V OBCI BÍLÁ V BESKYDECH [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Zajímavé širší téma rozvoje podhorské vesnice se v diplomním projektu soustředilo na areál bývalé pily. Koncepčně jasně stanovené principy rozvoje území nejsou ale zcela dotažené v architektonickém detailu. Přesto lze ocenit snahu o koncepční řešení etapovitého rozvoje areálu podmíněné finančními možnostmi reálného stavebníka.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 85 Student byl v průběhu práce paralyzován podrobnou znalostí území i stavebního programu a z toho plynoucích konkrétních omezení. Lukášova váhavost a nerozhodnost v začátcích se odrazila nad nedostatkem času v závěru práce.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Kohoutová, Zuzana

Práce dokládá schopnost autora uplatnit se v profesi, nicméně vykazuje některá slabá místa, z nichž za nejpodstatnější považuji nepřesvědčivý jednotící koncept lokality jak po urbanistické stránce, tak po stránce architektonické. Jako slabé místo autorovy práce se mi jeví také omezená schopnost odhlédnout od emocionální a osobní angažovanosti v dané lokalitě, což autorovi omezuje schopnost řešit lokalitu s větším nadhledem a v širším kontextu celé obce. Kriticky se stavím také k nadřazení funkce parkování nad ostatními funkcemi v lokalitě. Oceňuji autorovo podrobné zpracování lokality a především etapizaci vývoje s ohledem na ekonomickou stránku projektu. Předložená práce je uplatnitelná v praxi a po této stránce působí přesvědčivě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C V návrhu dominuje především snaha o minimalizaci zásahů, která pozitivně ovlivňuje ekonomiku a realizovatelnost návrhu, ale ne vždy je pro návrh přínosná a účelná po urbanistické a architektonické stránce. Autor se v návrhu až příliš váže na respektování stávajícího využití území a aktuálního územního plánu, a jen minimálně využívá možnosti řešit lokalitu kreativněji, s navržením případných změn územního plánu, které se jeví pro lokalitu i pro celkový rozvoj obce jako žádoucí. Osové uspořádání urbanistické struktury působí v návrhu logicky a srozumitelně. Pozitivně působí i rozčlenění na menší celky a vytvoření klidových zón pouze pro pěší. Přesto ale v celkovém návrhu tento sympatický záměr příliš nevyznívá, a jako dominující motiv řešení celého území se jeví především potřeba parkování. Navržené řešení parkovacích stání je prostorově ekonomičtější, než stávající stav, přesto však vykazuje jisté rezervy v možnostech efektivnějšího uspořádání, konkrétně co se týká poměru parkovací plochy vůči ploše komunikací, kdy parkování v jedné řadě se mi jeví jako málo efektivní. Velmi pozitivně hodnotím především návrh fázování a etapizace rozvoje lokality a zohlednění ekonomické řešitelnosti návrhu s ohledem na vlastnictví celé lokality soukromým subjektem.
Architektonické řešení C Architektonický koncept lokality je poněkud rozpačitý a nejistý. Řešení fasád, především umístění oken, se zdá být spíše promítnutím dispozičního řešení interiéru, než aktivním výrazovým prostředkem daných objektů. Jednotícím prvkem architektonického řešení je především barevnost a použití přírodního materiálu dřeva, které je pro danou lokalitu historicky typické. Pozitivně hodnotím použití sedlových střech na většině objektů, přesto by však architektonický koncept mohl být kreativněji uchopený. Velmi pozitivně a zdařile na mě působí především návrh obchodu, a to jak s ohledem na své architektonické řešení, tak i rozhodnutím autora umístit tuto službu do zvolené lokality. Celkově působí architektonické řešení jednoduše a funkčně, bez snahy tvořit velká gesta, což na druhou stranu hodnotím jako pozitivní vzhledem k vesnickému charakteru obce, kde se řešená lokalita nachází.
Provozní řešení B Autorova práce řeší větší množství samostatných objektů s rozdílnou typologií a velmi pečlivě řeší tyto jednotlivé objekty po dispoziční a provozní stránce. Oceňuji množství odvedené práce a podrobné funkční řešení všech objektů v lokalitě. Pozitivně se do funkčního a dispozičního řešení objektů promítá autorova podrobná znalost problematiky fungování lyžařského areálu. Dispoziční řešení jsou velmi účelná, jednoznačná a logická. Navržená řešení svědčí o pečlivé práci autora, přesto však vykazují některé nedostatky, především u řešení typologie služeb. V návrhu obchodu chybí šatna pro zaměstnance a celkově se zázemí obchodu jeví vůči obchodní ploše poměrně malé. U restaurace se mi jeví jako nesrozumitelná orientace obslužných částí objektu do klidové zóny u řeky a volba hlavního propojení interiéru a exteriéru směrem do parkoviště. V zázemí restaurace chybí denní místnost pro zaměstnance a šatna. Zajímavě působí řešení apartmánů s parkováním. Dispoziční řešení apartmánů je srozumitelné a účelné. Za zvážení by stálo upravení dispozičního řešení apartmánových jednotek tak, aby vyhověly jak pro krátkodobé, tak pro dlouhodobé bydlení, vzhledem k možné změně účelu objektu v čase, a s ohledem na možnou změnu priorit rozvoje celé obce. Jako málo ekonomické řešení prostoru se mi jeví nevyužité podkroví, které se objevuje nad polovinou apartmánů, i nad ubytováním v objektu zázemí u nové sjezdovky. Jako velmi zajímavou hodnotím konverzi stávajícího výsypníku na kavárnu, která tvoří zajímavou dominantu celé lokality.
Technicko konstrukční řešení D Autor ve své práci neuvádí podrobnější detaily konstrukčního, technického a materiálového řešení objektů a ploch. S přihlédnutím k dispozičnímu řešení je patrné, že objekty jsou po technické a konstrukční stránce schopné realizace. Z prezentovaných pohledů jsou srozumitelná také některá materiálová řešení.
Formální úroveň A Grafické zpracování práce je celkově na velmi dobré úrovni. Prezentace lokality, návrhu i jednotlivých objektů je logická, přehledná a jasná. Jako nedostatek se mi jeví chybějící podrobnější textová prezentace objektů, především po materiálové a konstrukční stránce, a také použití ne vždy dostatečně odborného jazyka v textech. Vzhledem k charakteru práce a podrobnosti řešení jednotlivých objektů bych ocenila také více vizualizací, či skic, které by lépe zobrazovaly měřítko a působení staveb a lokality především z lidské perspektivy.
Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 116212