LAŽEK, T. Pohon garážových vrat s asynchronním motorem. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student zpracovával diplomovou práci průběžně a systematicky. Pravidelně se účastnil konzultací s vedoucím práce. Zadané úkoly řešil samostatně s pomocí doporučené literatury. Získané teoretické znalosti postupně uplatňoval v praktickém návrhu. Student splnil všechny body zadání a danou problematiku zpracoval přehledně a logicky. Celkově hodnotím práci a přístup studenta známkou A (90 bodů).
Diplomant se v práci zabývá návrhem elektrického pohonu pro posuvná garážová vrata. Diplomant ve své práci navrhl a postavil měnič pro třífázový měnič. Práci je možné vytknout autorovi velmi nešťastné komentáře typu: „Nyní je vhodné ověřit, jestli výkon poskytovaný motorem bude dostatečný pro zapříčinění pohybu vrat. … Vzhledem k těmto faktům je ověření zcela zbytečné.“, viz str. 4. Taktéž to, že i když je měnič řízen procesorem tak neexistuje, žádná zpětná vazba od měřeného proudu nebo napětí, viz závěr „Z důvodu náročnosti a časové tísně nebyli všechny zamýšlené funkce měniče uvedeny do provozu, a to především na straně procesoru. Jde o snímání napětí, proudu, teploty a optickou závoru.“. Což už je samo o sobě zarážející a otázkou je, zda by pro tuto aplikaci nebylo vhodnější využít nějaké softwarově méně náročné řešení. Taktéž při ověřování funkce postaveného měniče nebyl tento měnič řádně zatížen, respektive poháněl asynchronní motor ve stavu naprázdno, takže nebylo možné ověřit ani jeho tepelné dimenzování. A jak sám autor na str. 61 píše „Některé nedostatky střídače ovšem nebyly zjištěny proto, že byl použit pro ověření funkčnosti jiný asynchronní motor.“, ale následně píše „Měnič byl oživen a odzkoušen na motoru s jinými parametry, nicméně lze považovat měnič za provozuschopný, neboť fungoval bez závad.“, takže si čtenář může vybrat, zda měnič nějaké závady má, nebo nemá, anebo dokonce bude mít teprve až při napájení jiného motoru. Takovýchto tvrzení by se měl autor vyvarovat, protože snižují kvalitu jinak relativně dobré práce. Z hlediska formálního zpracování je práce psána relativně bez gramatických chyb a překlepů. Po obsahové stránce je práce členěna logicky. Zadání diplomové práce bylo splněno, a i přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 116822