MASLÁK, R. Implementace a vyhodnocení komunikační technologie LTE Cat-M1 v simulačním prostředí NS-3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Mašek, Pavel

Diplomová práce studenta Bc. Romana Masláka zpracovává problematiku bezdrátové komunikace s využitím technologie LTE Cat-M1. Teoretická část práce pojednává o aktuálních požadavcích kladených na bezdrátovou komunikaci v rámci scénářů pro Internet věcí (IoT) či masivního počtu koncových zařízení (mMTC) v rámci instalací Průmyslu 4.0. Po úvodním popisu aktuálně dostupných Low-Power Wide Area (LPWA) komunikačních technologií je samostatná kapitola alokována pro popis technologie LTE Cat-M1. Student detailně popisuje jednotlivé kanály (fyzické a transportní) a následné operační módy, které určují klíčové komunikační parametry. Praktická část práce obsahuje popis použitého simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3) a modulu LENA, který byl využit pro „referenční scénář“ a následně upravován. Z pohledu splnění definovaných cílů lze konstatovat, že klíčových výstupů bylo dosaženo. Student vytvořil požadované simulační scénáře, kde byl upraven původní LENA modul s ohledem na klíčové parametry (zejména na fyzické vrstvě) technologie LTE Cat-M1. Výsledky jsou prezentovány formou tabulek, grafů a nejdůležitější modifikace zdrojového kódu jsou následně diskutovány přímo v práci. Dosažené výsledky potvrzují zlepšení sledovaných komunikačních parametrů (přenosová rychlost, ztrátovost, počet připojených zařízení k jedné základnové stanici atd.) díky provedené optimalizaci. Práce je po formální stránce dobře organizovaná a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Čtenář tak získává požadované informace postupně a měl by být schopen se v textu orientovat. Vyzdvihnout musím také studentům aktivní přístup, kdy byl proveden velmi detailní popis technologie LTE Cat-M1. Získané poznatky byly následně uplatněny v praktické části práce, kde student potvrdil pochopení problematiky. Na základě výše uvedeného hodnotím práci studenta Bc. Romana Masláka stupněm A/90 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Možný, Radek

Diplomová práce studenta Bc. Romana Masláka zpracovává problematiku implementace komunikační technologie LTE Cat-M1 v nástroji Network Simulator 3 (NS-3). V praktické části student využil LTE modul LENA, kdy identifikoval jeho limity a provedl úpravy s cílem přiblížení modelu k implementaci LTE Cat-M1. Zmíněné úpravy byly zejména v komunikačních parametrech jako je šířka frekvenčního pásma či vysílací výkon a v úpravě přechodů mezi stavy RRC Connected a Idle s cílem omezení zahlcení sítě a tím pádem zvýšení propustnosti sítě a zvýšení počtu obsloužených koncových zařízení v čase. Z pohledu praktické části je práce na velmi dobré úrovni, kde výsledný modul může sloužit jako základ pro rozšiřující práci mířící k plné implementaci technologie LTE Cat-M1. Tato skutečnost poukazuje na značné úsilí studenta při práci na tomto tématu. Největší nedostatky této práce spočívají v samotném textu. Navzdory logickému členění kapitol práce obsahuje sadu typografických chyb (např. tečky konců vět na začátcích řádků, chybějící mezery mezi číslem a jednotkou apod.) a několik nevhodně zvolených obratů (např. označení skupin technologií jednotným číslem, zavádějící obraty při definování výhod technologií bez referencí na ostatní technologie apod.). První kapitola taktéž neobsahuje dostatečné množství referencí na odbornou literaturu. Text je zejména v první polovině těžce čitelný a někdy je obtížné pochopit myšlenky autora. Obecně text působí neuhlazeným dojmem. Na základě výše zmíněných faktů práci hodnotím stupněm A/90 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 133417