JÍLEK, M. Hodnocení fyzikálních polí v krajinné lokalitě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Předložená diplomová práce se zabývá tématem měření a hodnocení fyzikálních polí ve volné přírodě. Konkrétně bylo úkolem vyhledat a zmapovat vhodnou lokalitu z pohledu radiačního pozadí, radonového indexu, velikosti elektromagnetického a geomagnetického pole. Student nastudoval metodiku měření jednotlivých polí a provedl terénní měření ve vybrané lokalitě. Nutno podotknout, že se jedná o novou verzi dříve nevyhovující práce. Kvalitu předchozí verze snižovala především, její formální stránka, která výrazně snižovala srozumitelnost celého textu. V nové verzi student zohlednil všechny připomínky týkající se věcné i formální stránky a úroveň a srozumitelnost celé práce výrazně stoupla. Výsledky měření jednotlivých fyzikálních polí jsou zakresleny ve formě reliéfů pomocí geografického informačního systém Quantum GIS a Matlabu a následně srovnány s příslušnými legislativními limity. Student se dále pokusil kvantifikovat celkový účinek více fyzikálních polí ve formě navrženého „indexu nekomfortu“. Index nekomfortu vychází z naměřených hodnot, které jsou váhovány jednak dle hygienického limitu a dále podle druhu fyzikálního pole. Jakkoliv může být tento index diskutabilní, tak se dá považovat za zajímavou myšlenku, jak shrnout škodlivost prostředí, které pochází z více fyzikálních polí. Zadání práce je nyní splněno v celém rozsahu a celkově hodnotím práci jako zdařilou.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Králík, Martin

Student Michael Jílek se ve své diplomové práci zabývá hodnocením fyzikálních polí v životním prostředí - geomagnetického pole, elektromagnetického pole a ionizujícího záření . Cílem práce bylo ve vybrané lokalitě stanovit tzv. Index nekomfortu měřené lokality. K obsahu rešerše ani k praktické části nemám mnoho výtek. Student očividně pochopil problematiku, k samotnému měření se postavil zodpovědně, vybral lokalitu, která může být vzhledem k měřeným parametrům zajímavá a následně provedl sérii měření s využitím profesionální techniky. Výběr lokality, vytvoření měřící sítě a metodiku měření detailně popisuje v práci. Výsledky měření jsou pak vhodně komentovány a vizualizovány dvěma způsoby - pomocí jasové mapy vytvořené v Matlabu a pomocí geografického softwaru QGIS, kde výsledky prezentuje jako jasovou mapu umístěnou přes satelitní snímek lokality. Bohužel tyto dvě mapy využívají rozdílnou metodu interpolace, jsou navzájem otočené a tak je tato grafická prezentace výsledků mírně matoucí. Řadu výhrad mám ovšem k formální a stylistické stránce textu. V práci chybí stránka se zadáním. Odkazování na literaturu je nekonzistentní - někde je uváděn odkaz na seznam literatury pomocí hranatých závorek s číslem - modrým nebo černým, někde je publikace uvedena přímo v textu v kulaté závorce (str. 33) nebo je pouze uvedena zmínka, že bylo čerpáno z internetové stránky. U některých obrázků navíc není uveden zdroj vůbec, i když je zřejmé, že jsou převzaté. Obrázky jsou vesměs v nízké kvalitě, v řadě případů jsou nečitelné (např. popisky u obrázku 6.1 a všechny výsledky z Matlabu). To, v kombinaci s gramatickými chybami (velká/malá písmena) a dalšími chybami jako rozdílné velikosti písma v textu či nedokončené věty, sráží celkový dojem z práce. Práci proto navrhuji hodnotit stupněm C - 70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

eVSKP id 127887