VACEK, J. Využití metod termické analýzy při studiu chování vody v blízkosti hydrofilních a hydrofobních povrchů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedláček, Petr

Jakub Vacek se ve své bakalářské práci zhostil poměrně obecně definovaného úkolu na základě studia dostupných literárních zdrojů a vlastních realizovaných experimentů posoudit využitelnost metod termické analýzy, které jsou k dispozici na FCH VUT, při studiu chování vody v blízkosti hydrofilních a hydrofobních povrchů. Tato práce tématicky vychází ze soudobých poznatků o anomálním chování vody především v blízkosti silně hydratovaných povrchů. Při řešení zadaného tématu si student teoreticky i prakticky osvojil celou řadu nových experimentálních technik. Při návrhu experimentů a jejich vyhodnocení často využíval konzultací s vedoucím práce. Jisté výtky bych měl ke stylistické a formální kvalitě předložené bakalářské práce, podrobnější hodnocení však přenechám oponentovi. Za hlavní pozitivum řešené práce naopak považuji předložení ucelené informace o využitelnosti, silných stránkách a experimentálních limitech jednotlivých testovaných metod při budoucím studiu hydratace povrchů. Se spoluprací s Jakubem Vackem jsem byl spokojen a proto, s ohledem na výše uvedené, hodnotím jeho bakalářskou práci stupněm „Velmi dobře (B)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Obruča, Stanislav

Student Jakub Vacek se ve své práci věnuje studiu charakteristik chování vody v blízkosti hydrofilních povrchů a to především pomocí metod termické analýzy. Teoretická část práce se skládá ze dvou částí, obecněji pojatý úvod, kde student představuje vodu jako chemickou sloučeninu a její základní charakteristiky a také metody termické analýzy. Druhou část pak představuje konkrétněji pojatý popis současného stavu řešené problematiky – tedy především fenomén vznik tzv. exkluzních zón v těsné blízkosti hydrofilních povrchů. Toto členění se mi zdá přínosné jak pro studenta, kterému umožní rozlišit míru podrobnosti nutnou pro vypracování jednotlivých kapitol, tak i pro čtenáře, kterému umožní snadnou orientaci v textu. Po jazykové stránce je práce na velice solidní úrovni, většina textu je psána srozumitelným a čtivým jazykem, bohužel z textu občas „vykouknou“ nešťastné formulace, které do celkového jazyka použitého v textu nezapadají. Např. str. 18 „malý přídavek pufru“ – je poněkud zvláštní formulace, stejně tak str. 22 – „z tohoto experimentu je výsledkem…“. Student k vypracování práce využil celkem 23 většinou cizojazyčných zdrojů, které správně cituje, nicméně v některých částech textu chybí odkazy na konkrétní zdroj (např. str 14 – dva odstavce dole, str. 21 - celý odstavec kapitoly 4.3, stejně tak chybí zdroje u přibližně poloviny převzatých obrázků). Výsledková část práce je zpracovaná na vysoké úrovni, student prokázal, že problematice rozumí, dokáže výsledky nejen presentovat a komentovat, ale také zajímavě diskutovat. Všechny výsledky, kterých student v práci dosáhl, potvrzují skutečnost, že voda v těsné blízkosti hydrofilního povrchu vykazuje výrazně odlišné fyzikálně-chemické vlastnosti od vody volné. Tato skutečnost má jistě celou řadu dopadů v mnoha vědních oblastech, především pak v biochemii molekulární biologii. Výsledky své práce student stručně a shrnul a ještě dále myšlenkově rozvinul v závěrech své práce. Celkově musím konstatovat, že práce je na vysoké úrovni a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 77264