HAVLÍKOVÁ, T. Adaptabilita elektrospřádaných nanovláken pro kostní tkáňové inženýrství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce, kterou Tereza Havlíková odevzdala byla splněna ve všech bodech zadání. Práce je zejména vědecko-výzkumného charakteru, která poměrně široce pokrývá několik oblastí, čemuž odpovídá i její nadstandardní rozsah. Jádro práce pak tvoří studium polyvinylidenfluoridu, syntetického polymeru ve formě nanovláken, sloužícího jako tkáňový nosič, který byl různými způsoby modifikován a následně i zkoumán. Na nosič byly poté naneseny osteoblastické buňky, a i zde došlo k jejich následnému zkoumání několika metodami. Výzkum se zakládá na řadě podložených odborných prací, ze kterých studentka vycházela či se jimi řídila a řádně také citovala. V závěru jsou pak tyto práce diskutovány společně se získanými výsledky. Úroveň bakalářské práce také zvyšuje, že je psaná v sázecím systému a programovacím jazyku LaTeX. Oceňuji i celkem zdařilé vlastní ilustrace, které se v ní vyskytují a přehledně tak vysvětlují danou problematiku. Aktivita, kterou studentka projevovala během celé doby její práce byla rovněž nadstandardní. Na výzkumu začala pracovat již v roce 2021. Na dané téma v roce 2022 publikovala svůj první článek a vyhrála první místo v soutěži na konferenci EEICT 2022. Roku 2023, kdy publikovala další článek na téma bakalářské práce, opět získala první místo v soutěži na konferenci EEICT 2023. V době psaní tohoto hodnocení studentka sepisuje již svůj třetí článek, který bude na stejné téma publikován v impaktovaném žurnálu. Jedná se o ukázkovou činnost, přínos i práci a hodnotím jí 99b.
V předložené bakalářské práci se studentka Tereza Havlíková zabývá možnostmi kostního tkáňového inženýrství s důrazem na polymerické struktury jako nosiče pro kostní buňky. V první teoretické části jsou popsány principy dnes používaných metod a možnosti budoucího vývoje a také základní požadavky na pomocné struktury tkáňového inženýrství. Další část je pak zaměřená na vlákna z polyvinylidenfluoridu, jejich výrobu, vlastnosti a možnost využití. Poslední, praktická část pak popisuje vlastní experimenty s růstem vybraného typu kostních buněk na těchto vláknech a problémy s buněčnou adhezí, i jejich možná řešení. Práce je logicky strukturována a řazena za sebou, kde v teoretické části se postupuje z obecnějších problémů ke konkrétním i s dostatečnou citací literatury pro tento formát. V praktické části jsou pak nalezené obtíže adresovány i s navrženým řešením a možným pokračováním v budoucím výzkumu. Zadání bylo splněno v celém jeho rozsahu. Po formální a jazykové stránce je práce na velmi dobré úrovni, jen s úplným minimem gramatických chyb (například hned v úvodu ve druhém odstavci se neshoduje podmět s přísudkem: „Vzhledem k nedávného pokroku ve vědě…“). Celkový rozsah se také spíše blíží diplomové práci než bakalářské. Tyto drobnosti jsou však jen opravdu vzácné a nesnižují výrazně celkovou kvalitu předložené práce. Navrhuji známku A/96 a doporučuji tuto práci k obhajobě.
eVSKP id 159692