TRN, O. Studie využití měděných tyčí a soustředěného vinutí v asynchronním motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Ondřej

Diplomant se zabýval problematikou využití měděných tyčí v asynchronním motoru a to také v kombinaci se soustředěným vinutím na statoru. Na základě literatury sestavil postup výpočtu, provedl návrh zadaných variant motorů a výpočet jejich parametrů. Jelikož použitá vinutí vytváří ve vzduchové mezeře magnetické pole s vysokým obsahem prostorových harmonických, pomocí MKP modelů analyzoval momentové charakteristiky těchto motorů se zaměřením na vznik synchronních a asynchronních parazitních momentů Po formální stránce je práce zpracována dobře, obsahuje větší množství překlepů a chyb. Diplomant využíval pravidelných konzultací a dostupné literatury, aktivně a samostatně plnil zadané úkoly. Zadání bylo zcela splněno.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Ondrůšek, Čestmír

Student předložil velmi rozsáhlou diplomovou práci mající celkem 164 stran. Práce je rozdělena do šesti kapitol a zabývá se možností použití soustředěného vinutí statoru asynchronního motoru a použitím měděných tyčí jako vinutí rotoru. Práce byla vypracována ve spolupráci s firmou AVEKO Servomotory. Hlavním cílem práce bylo posoudit, jestli je možné použít soustředěné vinutí a měděnou klec v asynchronním motoru daného výkonu, který má pracovat jako servomotor. V práci jsou porovnány návrhy motorů se statorovým vinutím rozloženým, soustředěným a rotorovým vinutím s měděnými tyčemi s návrhem stroje od firmy Kienle Spiess, který má klasickou litou hliníkovou klec rotoru. Ve druhé kapitole je stručně popsán princip činnosti asynchronního motoru. Rozsáhlá třetí kapitola se zabývá elektromagnetickým návrhem, který má splňovat požadavky napájení z třífázového střídače ze sítě 3x400V, při návrhu soustředěného vinutí je možné použít 9 až 12 drážek na statoru a rotorové vinutí z měděných tyčí. Zároveň byly zadány typy plechů pro výrobu magnetického obvodu. Práce obsahuje literární rešerši a je vidět, že student umí pracovat s literaturou. Elektromagnetický návrh je proveden jednak pomocí analytických vztahů s využitím osvědčených návrhových postupů a také vytvořen model podle profesionálního návrhového programu ANSYS Maxwell. V páté kapitole jsou porovnány výsledky simulací momentových charakteristik v pracovním bodě. Z prezentovaných výsledků simulací vyplývá, že asynchronní motor se soustředěným vinutím a měděnou klecovou kotvou není vhodný pro použití jako servomotor. Navržený motor vykazuje velké asynchronní sedlo, které by bránilo rozběhnutí do jmenovitých otáček. Se závěry uvedenými v Závěru diplomové práce lze souhlasit. Je ale nutné si uvědomit, že existují způsoby, jak potlačit asynchronní sedla a momentové vibrace např. speciální úpravou magnetického obvodu statoru a vhodným uspořádáním cívek statorového rozloženého vinutí. V tabulce 3-9 je srovnání motorů s měděnou klecí s motorem Kienle Spiess s hliníkovou klecí, ze kterého je motor s hliníkovou klecí výrazně lepší. Je nutné si ale uvědomit, že motor s AL klecí je zřejmě pečlivě optimalizovaný, zatímco motory s CU klecí jsou výsledkem „prvního nástřelu“ návrhu. Připomínky k práci: 1) Vzhledem k tomu, že práce je velmi rozsáhlá, nevyhnul se autor řadě drobných nepřesností včetně stylistických prohřešků. V práci jsem ale našel řadu hrubých pravopisných chyb (shoda podmětu s přísudkem) a také pro absolventa vysoké školy nepřijatelné několikrát použité „vynutí“ místo „vinutí“. Takové chyby automatická kontrola pravopisu neodhalí!! Práce splňuje všechny požadavky na diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 119852