SEDLÁŘ, J. Programátor obvodů FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Jan Sedlář vypracoval závěrečnou bakalářskou práci na téma programátor obvodů FPGA. Cílem práce bylo vytvořit univerzální programátor obvodů FPGA od společností Xilinx, Altera a Lattice. Kvůli možnosti integrace do dalších systémů byl kladen důraz na miniaturizaci provedení a nízkou cenu komponentů. S prací studenta v průběhu semestru jsem spokojen. Pracoval samostatně a po vyřešení dílčích úkolů průběžně konzultoval své výsledky. Práce je na dobré úrovni po obsahové i technické stránce. V teoretickém úvodu práce je proveden rozbor problematiky a přehled používaných řešení. Následně student navrhl a realizoval dvě řešení programátoru, vytvořil potřebné programové vybavení a demonstroval funkčnost vytvořených programátorů. Výtky mám pouze vůči formální stránce a zpracovaní textové části práce. V práci se často vyskytují neobratné formulace, nevhodné do technické zprávy. Vzhledem k výše uvedeným faktům hodnotím práci stupněm B s počtem bodů 85.
Cílem bakalářské práce byl návrh a realizace programátoru obvodů FPGA. Návrh programátoru je zaměřen na univerzální použití pro obvody FPGA od různých výrobců (Xilinx, Altera, Lattice) a přizpůsoben pro dosažení minimálního počtu součástek, plochy a ceny. Textová část práce je rozdělena do tří kapitol. Teoretická část práce popisuje standard JTAG a porovnává parametry a vlastnosti několika vybraných programátorů obvodů FPGA. Praktická část práce popisuje návrh programátoru a realizaci programového vybavení. V práci však chybí podrobnější zhodnocení dosažených výsledků, jako je např. seznam otestovaných obvodů FPGA, reálná rychlost programování obvodů apod. Po formální stránce práce obsahuje větší počet nedostatků a chyb jako je používání desetinné tečky v číslech, chybějící mezery mezi hodnotami a jednotkami veličin, používání anglických pojmů v textu, odkazy na obrázky s velkými písmeny, větší počet překlepů a gramatických chyb. Dále použití příliš velkých obrázků a tabulek v přílohách práce zhoršuje výsledný dojem z práce. Praktická část práce je na velmi dobré odborné úrovni. Student v rámci řešení bakalářské práce navrhl dvě zapojení programátorů s běžně dostupnými USB převodníky, které následně realizoval ve formě desek plošných spojů. Student následně vytvořil obslužný program, který umožňuje konverzi proprietárních formátů, detekci obvodů na JTAG řetězci a programování obvodů FPGA. Pozitivně hodnotím výběr multi-platformního programovacího prostředí (Qt Framework) a použití volně dostupné knihovny pro práci se soubory SVF. Zadání práce je splněno. Práce sice neobsahuje realizaci podpůrných funkcí (např. sériový přenos), ale díky vhodnému výběru USB převodníků je možné tyto funkce doplnit změnou programového vybavení. Práci doporučuji k obhajobě a na základě uvedených informací hodnotím stupněm velmi dobře (83b).
eVSKP id 94133