KONÍČEK, C. Zpracování signálu z digitálních mikrofonů typu MEMS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem bakalářské práce byl návrh, modelování a implementace digitálních filtrů podle zadané specifikace do programovatelného hradlového pole FPGA. K návrhu, modelování a ověření celého systému pro zpracování digitálního signálu z mikrofonu MEMS bylo využito návrhové prostředí Matlab. Celý řetězec digitálních filtrů byl následně popsán v jazyce VHDL a implementován do obvodu FPGA. Navržený digitální filtr s decimačním faktorem 64 byl složen z filtrů CIC a FIR. Na úrovni VHDL rovněž proběhla funkční verifikace a došlo k porovnání výsledků navrženého filtru s referenčním modelem. Odborná úroveň diplomové práce je na velmi slušné úrovni. Logická struktura diplomové práce a návaznost jednotlivých kapitol je na dobré úrovni. Po formální stránce je práce na uspokojivé úrovni. U obr. 27 chybí popisky os a některé obrázky by zasloužily lepší kvalitu. Malou připomínku bych měl také k psanému textu, který by potřeboval maličko upravit, zejména skladba některých vět a použitá terminologie. Z práce je ovšem znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou. Student efektivně využil dostupnou literaturu a získané znalosti použil pro zdárné dokončení bakalářské práce. Kladně hodnotím, že se student se svým tématem bakalářské práce zúčastnil studentské soutěže EEICT. Student rovněž docházel pravidelně na konzultace a aktivně prezentoval své dosažené výsledky. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání v plném rozsahu. Na základě uvedených faktů navrhuji hodnocení bakalářské práce stupněm A/92.
Cílem bakalářské práce byl návrh kaskády filtrů pro zpracování signálu z digitálního mikrofonu typu MEMS. V rámci práce byly navrženy potřebné filtry v programu Matlab a vytvořen jejich popis v jazyce VHDL. Pro ověření funkce byly navrženy a vytvořeny desky plošných spojů pro připojení mikrofonu a digitálně-analogového převodníku k vývojovému kitu s obvodem FPGA. Z formálního hlediska práce obsahuje několik nedostatků. Jedná se hlavně o časté používání 1. osoby jednotného čísla v textu práce, popis os grafů (obr. 24-26) a obsah tabulek 3 a 4 v angličtině, používání anglického výrazu design nebo záměna označení ADMP421 za AMDP421. U obrázku 27 chybí kompletně popis os. Z odborného hlediska je práce na dobré úrovni. V práci se vyskytuje jen jeden závažnější problém, kterým je zvolení velikosti vstupního signálu pro CIC filtr v rozsahu ± 2. Při volbě vstupního signálu v rozsahu ± 1 a zvolené šířce registrů CIC filtru je výstupní rozsah 128 až -129 (v práci na straně 21 je uveden rozsah 127 až -128). Proto při použití vstupního signálu v rozsahu ± 2, zvolené šířce registrů CIC filtru a přivedení konstantního signálu na vstup filtru, hodnota na výstupu CIC filtru přeteče, což způsobí nesprávnou funkci filtru pro tyto krajní hodnoty, tj. pro minimální a maximální úroveň vstupního signálu. Pro ostatní případy, např. signál z mikrofonu, je však funkce celého filtru správná. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm velmi dobře.
eVSKP id 54762