KAŇKA, J. Řízení a vyhodnocení laserových mikromanipulačních experimentů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Jan Kaňka projevil nadprůměrnou aktivitu už při formulaci zadání, kdy přesně definoval zájem spolupracovat na vývoji optické pinzety pro mikromanipulace v rámci spolupráce s Ústavem přístrojové techniky AV ČR. Nastudoval relevantní literaturu týkající se laserových mikromanipulací, ramanovské mikrospektroskopie a možností realizace mikromanipulačních přístrojů. Výstupem projektu je funkční a ověřená sada modulů pro programovací prostředí LabVIEW. Výsledky diplomové práce jsou hodnotné a budou dále využity v navazujícím experimentálním vývoji na pracovišti konzultanta. Vlastní provedení diplomové práce lze hodnotit jako kvalitní.
Student Jan Kaňka se zabýval automatizací optických mikromanipulačních technik a spektrální analýzy živých buněk. V souladu se zadáním začíná práce rozborem problematiky optického chytání a ramanovské spektroskopie. Až na drobnou nepřesnost (str. 4 - místo dynamické je zmíněna kinematická viskozita) je přehled dobře zpracován a podchycen základními vztahy (silové působení světla na částici, popis Ramanova rozptylu), schématy usnadňujícími pochopení těchto jevů a citacemi zdrojů pro případné zájemce o hlubší studium. Po teoretickém úvodu následuje krátký popis prostředí LabVIEW, popis experimentální aparatury a rámcový přehled programového balíku pro její ovládání. V poslední části práce se diplomant věnuje podrobnému popisu realizace jednotlivých procedur, např. obrazové analýze a automatické detekci buněčných struktur či filtraci pozadí ramanovských spekter. Rozdělení na kapitoly 5 a 6 zjednodušuje orientaci v diplomové práci a odděluje "pohled na celek" od ovládání jednotlivých zařízení v experimentální sestavě. Následuje shrnutí práce a diskuze řešení. Ovládací moduly jsou promyšleně naprogramovány - i běžný uživatel se základní znalostí LabVIEW by měl být s jejich pomocí schopen sestavit virtuální instrument pro experiment podle svých požadavků. Rovněž programový balík pro třídění buněk je implementován přátelsky k uživateli. Nutnost kalibrace galvanooptických zrcadel pomocí myši je drobnou nevýhodou, děje se však pouze jednou za čas při přestavbě aparatury. Automatická detekce buněk je velmi zdařilou částí práce. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Pouze jsou obrázek 5.1.2. má nekontrastní popisky a 5.2.2. nízké rozlišení. Citace (kapitola 8) nemají konzistentní formát. Diplomant splnil zadání v celém rozsahu a výsledné programy byly otestovány v praxi při třídění buněk podle obsahu mastných kyselin. Práce je na velmi dobré úrovni.
eVSKP id 49145