OTÉPKA, J. Inovace měřicího pracoviště pro analýzu fotovoltaických článků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Úkolem studenta v bakalářské práci bylo seznámit se s principy detekce defektů solárních článků se zaměřením na luminiscenční matody a inovovat zařízení pro detekci fotoluminscenčního záření z fotovoltaického článku pomocí otáčkoměru. Funkčnost otáčkoměru ověřit porovnáním s hodnotami získanými jinými metodami. Student Jakub Otépka navrhl zařízení pro měření otáček mechanické clony v detektoru luminiscenčního záření z fotovoltaických článků pomocí čítače pulsů generovanými fototransistorem v daném zařízení. Jako způsob načítaní zvolil mikroprocesor s možností zobrazení údajů na LCD. V programovacím jazyce C ve vývojovém prostředí MicroC vytvořil řídící program. Bohužel v době odevzdání bakalářské práce nebyl kompletní výrobek ještě odzkoušen. Na základě studia problematiky zpracoval práci v rozsahu 46 stran včetně seznamu literatury a použitých obrázků, tabulek a seznamu skratek. Práce je rozčleněna do sedmi hlavních kapitol, které se dělí na část teoretickou a část návrhu otáčkoměru. Teoretická část obsahuje kapitoly, kde se student věnuje charakterizaci solárních článků a luminiscenčím jevům. Praktická část obsahuje popis návrhu zařízení a určení otáček clony pomocí měření frekvence. Vzhledem ke slibu, že zařízení bude dokončeno do termínu obhajoby student požadavky zadání splnil v dostatečném rozsahu, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Přes malé nedostatky, jako jsou drobné překlepy a nejasnosti v kapitole určení otáček jinými metodami je práce sepsána pečlivě, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou C.
Student Jakub Otépka se ve své práci zabývá návrhem otáčkoměru pro měřící pracoviště analýzy defektů fotovoltaických článků. Student navrhl zapojení, vyrobil a osadil DPS otáčkoměru. Dle bakalářské práce však nebyla ověřena funkčnost výsledného produktu. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je popsán princip činnosti fotovoltaického článku, proveden rozbor problematiky defektů solárních článků a fotoluminiscence jako jedné z metod k odhalování defektů. Druhá část bakalářské práce je zaměřena na typy otáčkoměrů, návrh schématu zapojení a DPS. Poslední část popisuje vlastní výrobu DPS a její osazení. Vlastní práce působí po stránce stylistické vcelku dobrým dojmem, škoda nedostatků, kdy občas ve slově chybí, nebo přebývá písmenko, čemuž se lze v dnešní době automatického vyhledávání chyb snadno vyvarovat. V práci je bohužel vidět i bohaté čerpání z internetových zdrojů typu wikipedia, v textu se vyskytují skvosty: „Si je polokovový prvek s diamantovou strukturou (str. 10)“, nebo „…spínání UV záření pomocí IR LED diody a fototranzistoru…(str. 27)“. Připomínku mám také ke kapitole 5.1, jejíž jádro je dle mého názoru převzato z předchozích studentských projektů, přitom neobsahuje odpovídající odkazy. Také návrh DPS ačkoliv obsahuje méně než 20 součástek působí odbytým dojmem, autor zde musel použít dva drátové spoje. Především však student nesplnil všechny úkoly zadání, neověřil funkčnost hotového výrobku, neprovedl kontrolní měření jinou metodou a výsledky neporovnal. I přes tyto nedostatky, větší část zadání bakalářské práce bylo splněno. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.
eVSKP id 66924