MORAVEC, P. Nabíječ Pb akumulátorů s automatickým cyklem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Steinbauer, Miloslav

Cílem práce byl návrh nabíječe Pb akumulátorů 12V s nabíjecím proudem 20 A a s automatickou regulací nabíjecího cyklu. Práce má 27 stran, je logicky strukturovaná do celkem 5 kapitol. V úvodní kapitole student popisuje jednak konstrukci a vlastnosti olověného akumulátoru a způsoby jeho nabíjení, jednak princip propustného měniče s transformátorem. Konstrukce zařízení je pak popsána v kapitole 2 (kompletní a detailní návrh obvodového řešení nabíječe) a v kapitole 3 (mechanická konstrukce a chlazení). Experimentální ověření a ladění realizovaného zařízení je pak popsáno v kapitole 4. Student ve své práci postupoval podle pokynů, nastudoval potřebnou problematiku a seznámil se s aspekty návrhu impulzních zdrojů pro výkony řádu 100 W. Navrhl včetně podrobného výpočtu celé obvodové řešení, které následně realizoval. Zařízení bylo oživeno a odladěno tak, že splňuje zadání. Problémy, které jsou spojené s návrhem spínaných zdrojů takovéto konstrukce a zejména se stabilitou ZV smyček, popisuje student v kapitole 4 a 5. Student postup práce pravidelně konzultoval, na vývoji i experimentálním ověřování pracoval systematicky a projevil potřebné tvůrčí schopnosti. Zadání bylo splněno. Samotná bakalářská práce je na odpovídající odborné úrovni, zároveň čtivá a po formální stránce zcela vyhovující. Proto doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Friedl, Martin

Student Pavel Moravec ve své bakalářské práci navrhl a realizoval nabíječ olověných akumulátorů s automatickým cyklem. Zvládl dobře náročnou problematiku návrhu a konstrukci celého zařízení, především spínaného zdroje, který je jeho hlavní částí. Vzhledem k nabíjecímu max. proudu 20 A a ke zvolenému obvodovému řešení konstrukce oceňuji výsledek jeho práce, kde využil moderních prvků pro řízení nabíječe a tím prokázal svůj přehled ve světě nynější elektrotechniky. Vytkl bych pak chybějící izolaci na kontaktech u síťového napájecího euro konektoru (obr. 3.2). Při realizaci a měření parametrů zdroje projevil značné praktické zkušenosti. Výsledné naměřené průběhy dokazují funkčnost zařízení. Problematiku změřené ne zcela vyhovující účinnosti zařízení student v závěru práce vysvětluje a nabízí možné řešení. Předložená práce je až na několik formálních drobností (jejichž výčet je uveden níže) sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci, kterou tímto doporučuji k obhajobě. Formální nedostatky: 1) v celé práci indexy u veličin psané jen formou menšího fontu písma 2) str. 13 – odkaz na obr. 4, správně na obr. 2.4 3) str. 13 – chyba ve slově „nastavitelná“ má být nastavitelný 4) str. 14 – odkaz na diody D8 a D9 ve schématu, má být D1 a D2 5) str. 16 – odkaz na diody D3 a D4 ve schématu, má být D6 a D7 6) str. 16 - odkaz na diody D1 a D2 ve schématu, má být D8 a D9 7) str. 22 – student popisuje práci s VN, to je však definováno normou jako 1000 V – 50 kV

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 65798