BRÁZDA, L. Instalace, konfigurace a testování serverových služeb typu DHCP, FTP, VPN, NAT a SNMP v prostředí IPv4 a IPv6 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Libor Brázda se ve své práci zabýval problematikou instalace, konfigurace a testování často používaných serverových služeb typu DHCP, FTP a VPN, NAT a SNMP. Student řešil zadání práce s velkou iniciativou, samostatně a zodpovědně, musel zvládnout problematiku virtualizace počítačů, instalace serverových operačních systémů a vlastní síťové služby, a to jak její serverové tak i klientské části, aby bylo možné službu testovat. Rozsahem i kvalitou zpracování práce značně přesahuje požadovaný rozsah bakalářské práce. Kladně zde také hodnotím alespoň stručnou zmínku o serverových operačních systémech Microsoft Windows Server 2008 R2 a Linuxových distribucích (Unix), i o protokolu IPv6. Výtkou je nesprávný termín „TCP/IP protokol“ použitý v nadpisu kapitoly 2, protože se nejedná o protokol, nýbrž o celou sadu protokolů tvořící architekturu současného Internetu. Výsledkem práce je pětice hodnotných laboratorních úloh, které budou sloužit ve výuce předmětu Architektura sítí. Formální stránka práce má velmi dobrou úroveň s minimem překlepů. Závěrem lze konstatovat, že student prokázal schopnost zorientovat se v problematice, provést rozbor zadaného úkolu, navrhnout a realizovat vlastní řešení. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/98
Zadání hodnocené bakalářské práce považuji za splněné. Pro každou ze služeb byla vytvořena laboratorní úloha, ve které je názorně ukázána jejich instalace, konfigurace a otestování. Použití virtuálního počítače jako základu pro laboratorní úlohy hodnotím jako správnou volbu, bohužel student virtuální disky a nastavení virtuálních počítačů neuložil na přiložené datové médium ani v práci není odkaz, odkud by je bylo možné stáhnout. Nemohu tak zhodnotit, zda vytvořené virtuální počítače jsou funkční a popis instalace služeb je platný. Návrh laboratorních úloh pro jednotlivé služby lze považovat za dostatečně didaktické a ilustrativní. Oceňuji uvedení odkazů na manuálové stránky nebo dokumentaci použitých nástrojů, které ovšem chybí u úloh zaměřených na DHCP, VPN a SNMP. U laboratorní úlohy Virtuální privátní síť považuji za nevhodné, že klient i server už jsou připojeni v jedné síti virtualizačního nástroje VirtualBox. Oba počítače jsou tak schopni mezi sebou komunikovat i bez virtuální privátní sítě a nejsou tak zřejmé důvody pro použití VPN. Doporučoval bych využít možnosti VirtualBoxu a nastavit pro server a klienta oddělené lokální sítě. Tak by se oba počítače mohly propojit pouze díky vytvořené virtuální privátní síti. Formální zpracování je na dobré úrovni. Úroveň snižuje jen několik překlepů: str. 10: „Většina operací se prování na straně“ str. 12: „Projekty vytvářené na základe GNU/Linux“ str. 12: „GNU/Linux obohacený o administrační programy, které“ str. 16: „směrovače předávat do dalších, muže se tedy“ str. 20: „toto v dnešním Internete založeném“ str. 36: „k přenosu IPv6 paketů v sítí IPv4 a k tunelování“ str. 38: „Jeho velkou výhodu je poměrně snadná“ str. 41: „topologie sítí remote-access a Sito-to-Site“ Přes uvedené nedostatky doporučuji bakalářskou práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A/95 bodů.
eVSKP id 52141