FILIPOVÁ, L. Vliv změny iontové síly na vlastnosti kataniontových vezikul z HTMA-DS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mravec, Filip

Diplomantka Bc. Lenka Filipová zpracovala velmi pečlivě rozsáhlou diplomovou práci na téma vlivu iontové síly na vlastnosti kataniontových vezikul z HTMA-DS. Práce obsahuje bohatou a velmi pečlivě zpracovanou Teoretickou část, aktuální Současný stav řešené problematiky. Zároveň lze v práci nalézt i velmi komplexní Experimentální část, kdy výsledky k diskusi jsou doplněny dílčími daty v Příloze. Získané výsledky jsou podrobně diskutovány s publikovanými výsledky a dodávají tak práci velmi aktuální charakter. Práce kromě graficky zpracovaných výsledků měření obsahuje i dokumentované výsledky vizuálního pozorování. Během zpracování studentka postupovala svědomitě a pečlivě a využívala konzultace. Množstvím získaných výsledků je tuto práci možno považovat za přímý a dostatečný podklad pro publikaci v odborném periodiku. S prací a přístupem studentky jsem velmi spokojen, práci doporučuji k obhajobě a navrhuju hodnocení stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Klučáková, Martina

Práce Bc. Lenky Filipové se zabývá vlivem iontové síly na vlastnosti kationtových vezikul na bázi HTMA-DS. Diplomantka navazuje na svůj vlastní výzkum, kdy k dříve použitému NaCl přidává CaCl2 a Na2SO4. Byl sledován i vliv PBS pufru. Práce je poměrně rozsáhlá, množství experimentů převyšuje standard pro diplomové práce. S tím je spojenou množství grafů a tabulek nacházejících se v přílohové části. Neustálé dohledávání údajů a hlavně jejich množství tak nepřispívá k přehlednosti. Ale plně chápu, že zařadit všechny výsledky do hlavní části by bylo mnohem horší. Je také nutné konstatovat, že by měla být věnována větší pozornost interpretaci výsledků a jejich diskusi. Diplomantka použila několik metod zřejmě s cílem ověřit své výsledky z několika stran. Chybí mi ale shrnutí přínosu jednotlivých metod, v čem se výsledky doplňují, jestli všechny metody potvrdily „totéž“. Zdá se, že každá z nich je diskutována samostatně s malým ohledem na metody ostatní. Musím pochválit teoretickou část práce, kde se diplomantka snažila postihnout všechny aspekty studované problematiky. Byla tak důkladná, že do práce zařadila i kapitolu s názvem DPH zřejmě interesována vládním konsolidačním balíčkem. Oceňuji zejména kapitolu s názvem Současný stav řešené problematiky (str. 37-41) i detailně zpracovanou exp. část práce (str. 42-45). Práce je na dobré jazykové úrovni, některá vyjádření jsou ale poněkud kostrbatá, např. str. 10: "Toto označení získaly proto, že se výrazněji sjednocují u povrchového rozhraní kapaliny, kde mění její vlastnosti." Jak se sjednocují? Je tím míněno "hromadí"? Na str. 14 je použit termín kritický sbalovací parametr, je to "oficiální" termín? Nebo jen překlad? Níže uvádím dotazy, ke kterým by se diplomantka měla vyjádřit v průběhu obhajoby. Práci hodnotím stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 148064