DOČEKAL, M. HIL simulace manipulátorů nebo stroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Zuth, Daniel

Práce se zabývá vytvořením vhodného nástroje pro HIL simulaci pro výukové účely. Práce je rozdělena na teoretickou část, kde je objasněn pojem HIL simulace a rešerše na téma možného SW pro tvorbu simulovaného prostředí. Následuje praktická část, která není zpracována dostatečně. Jedná se o 12 stránek včetně obrázků, popisu použitého HW, kódu a popisu vzorových úloh. Vlastní řešení nevystihuje podstatu HIL simulace a je to spíše spojení několika prostředku, které tvoří sice funkční celek, ale řešení je nepřehledné a nevhodně řešené. Popis jednotlivých úloh je nedostatečný, chybí přehledná dokumentace s popisem úloh, zapojení a použitých funkcí. Dle mého názoru student nevěnoval nastudování problematiky dostatek času.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Marada, Tomáš

Cílem předložené diplomové práce byla HIL simulace (Hardware-in-the-loop simulation), konkrétně vytvoření stroje ve virtuálním SW a jeho následné řízení reálným HW. Jedná se o středně obtížnou úlohu s praktickou realizací SW a HW vybavení. Grafická a stylistická úroveň práce je na nízké úrovni, kde některé obrázky jsou převzaty se špatnou kvalitou a nízkým rozlišením, např. obr. 2. V textu se také občasně vyskytují věty ve slovenském jazyce, např. na str. 31 je uvedeno "proudové slučky". Dále autor v práci uvádí slovo "robota" místo "robotu". Často také nesouhlasí odkazy na obrázky, např. str. 47 obr. 41, 42 atd. V práci není dodržováno zarovnání do bloku, kdy na str. 48 uprostřed stránky a na str. 50 je použito zarovnání vlevo. V práci jsou nevhodně provedeny vývojové diagramy. Např. vývojový diagram obr. 48 nemá začátek. Ve vývojovém diagramu obr. 49 mají bloky několik výstupů, jaká bude tedy sekvence procházení diagramu? Co se týče adekvátnosti navrženého řešení, tak autor zcela zbytečně používá jako prostředníka mezi virtuálním strojem a deskou Arduino software Matlab. Pokud už by toto bylo nutné, bylo by lepší zvolit například ROS. Přitom tento prostředník je zcela zbytečný. Jedním bodem zadání bylo vytvoření dokumentace k navrženému řešení. Toto není v práci provedeno. Dále z práce není patrná funkčnost navrženého řešení a princip činnosti. Toto jsem musel zkoumat z předložených zdrojových kódů. V práci nejsou popsány ani jednotlivé metody pro výměnu dat jako simxGetJointPosition, simxSetObjectPosition, simxSetJointTargetVelocity, atd. Funkčnost navrženého a realizovaného řešení doporučuji předvést během obhajoby práce. Z textu je patrné, že práce byla psána narychlo a autor se tématu příliš nevěnoval. Cíle práce byly splněny a zadané téma lze tedy považovat za splněné v požadovaném rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 132677