BRADÁČ, P. Elektronický otáčkoměr pro zážehový motor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Šnajdr, Václav

Bakalářská práce řeší návrh elektronického otáčkoměru pro zážehový motor. Student se v práci zabýval problematikou měření otáček pomocí mikrokontroléru snímáním impulsů na zapalovacích kabelech. Student nejprve popsal různé snímače používané pro měření otáček a poté se podrobněji věnoval návrhu zařízení pro snímání impulsů na zapalovacích kabelech. Pro tento účel byla navržena měřicí sonda a zobrazovací jednotka. Zařízení bylo otestováno a je funkční, ale prvky zobrazované na grafickém displeji, zejména "analogový" ukazatel otáček, mohly být provedeny pečlivěji a problematika vykreslování na grafickém displeji mohla být popsána podrobněji. Tvrzení, že při změně kmitočtu hodinového signálu mikrokontroléru vlivem teploty o +/- 1MHz se výsledek měření změní jen nepatrně, by bylo dobré v textu vysvětlit či podložit výpočtem. Formální stránka práce je na dobré úrovni. Text je přehledně rozdělen do jednotlivých kapitol, které na sebe logicky navazují a postupně popisují návrh celého zařízení. Práce však obsahuje řadu překlepů a pravopisných chyb, což snižuje její úroveň. Celkově práci hodnotím jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Lukeš, Zbyněk

Předkládaná práce se zabývá návrhem elektronického otáčkoměru. V prvé části popsal základní možnosti snímání otáček a hlavní principy snímačů. Táto část je docela strohá, což samozřejmě já nepovažuji za chybu. V textu mi chybí uvedeny citace, které jsou jen poskrovnu. Hlavní jádro projektu leží v samotné realizaci otáčkoměru. Student navrhnul měřící obvod z Hallovou sondou, obvod s mikroprocesorem a ovládací a zobrazovací část. Z této částí je patrno, že tato problematika je studentovi blízká, o čemž svědčí funkční vzorek po softwarové a hardwarové stránce. Student v práci funkčnost vzorku ověřil. Po formální stránce by práce chtěla vylepšit, v práci se vyskytuje celá řada spíše formálních chyb.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Formální zpracování práce D 6/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 39206