KOVÁČ, D. 3D Audio standardy v prostředí domácího kina [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Daniel Kováč se při řešení své bakalářské práce dostal do potíží, které jsou způsobeny dosavadní nedostupností demo ukázek ve standardu MPEG-H, které byly avizovány před více než rokem. Tato skutečnost si vyžádala naprogramování vlastního kodéru MPEG-H, aby mohla vzniknout data dle standardu MPEG-H, která by dekodér, který byl hlavní součástí bakalářské práce, mohl vůbec dekódovat a následně pak panoramovat ve 3D zvukových topologiích. Student v průběhu řešení práce občas konzultoval jednotlivé dílčí problémy práce, byly patrné neznalosti programového prostředí Matlab. V rozhodné době však nedostatečně konzultoval průběžné výsledky práce a to spolu s výše uvedenou skutečností způsobilo značnou časovou tíseň při dokončování bakalářské práce. V době odevzdání dekodér nefungoval správně a obsahoval několik chyb, student také nereagoval na mé připomínky dostatečně pružně. Práce tak byla k editaci poskytnuta jen v pracovní nedokončené verzi a poslechové testy nebyly provedeny před odevzdáním práce. Po odevzdání bakalářské práce a po několika úpravách dekodéru byl proveden jen ověřovací poslechový test se statickými a dynamickými objekty bez statistického zpracování. Ověřovací test potvrdil funkcionalitu dekodéru a umožnil elementární porovnání konfigurací 5.1.2, 5.1.4 a 7.1.4. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci známkou B/82.
Bakalářská práce se zabývá moderním tématem panorámování zvukových objektů v konfiguracích reproduktorů s reproduktory umístěnými v horizontální rovině a nad posluchačem, které jsou vhodné pro domácí kina. Práce má dobře zpracovanou historii a přehled systémů prostorového zvuku i praktickou část. Kvůli nedostupnosti záznamů ve formátu MPEG-H student sestavil vlastní kodér zvukových objektů, jehož výstupem jsou data pro jím realizovaný dekodér v prostředí Matlab. Poslechové testy s dostatečným počtem respondentů a statistickým zpracováním výsledků realizovány nebyly, ale po odevzdání práce proběhla demonstrace funkce systému a srovnání vjemu panorámování pozice statického a dynamického zvukového objektu v reproduktorových konfiguracích 5.1.2, 5.1.4 a 7.1.4. Z formálního hlediska má práce ale několik nedostatků, např. špatné nebo neplatné odkazy, hrubky, překlepy, scházející větné čárky a chybné překlady termínů z angličtiny. Za vážnější ale považuji absenci citací u převzatých obrázků a také v textu. U některých podkapitol je odkaz na literaturu uveden až na konci, jinde vůbec. Schází také seznam symbolů, některé nejsou vysvětleny ani přímo za rovnicemi. Některé informace ze závěru měly být již v úvodu kapitoly 5, např. k čemu je dobrý soubor .OAM, čtenáři by to usnadnilo orientaci v práci.
eVSKP id 101920