FABÍK, V. Fantomy pro oftalmologický ultrazvukový systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se měl ve své práci zabývat simulací a tvorbou vhodných fantomů pro oftalmologický zobrazovací ultrazvukový systém Nidek 4000. Pro návrh a simulaci jednotlivých fantomů student využil toolboxu Field II. Student následně navrhl a vytvořil reálné fantomy založené na agarózovém gelu. V rámci návrhu fantomů se student rovněž zabýval ultrazvukovými vlastnostmi agarózy, která je často využívaná pro tvorbu ultrazvukových fantomů. Navržené a vytvořené fantomy je možné použít jak pro demonstrační účely, tak pro kalibraci přístroje. Student v rámci práce rovněž vytvořil laboratorní úlohu. Výsledky práce tak budou dále využívány i ve výuce odborných předmětů. Student k práci přistupoval velice aktivně po celou dobu řešení, pravidelně využíval konzultací, na které docházel maximálně připraven. Rovněž kladně hodnotím výborný přístup při práci v laboratoři při realizaci navržených fantomů. Předložená práce je na výborné úrovní a splňuje všechny požadavky kladené na kvalitu zpracování závěrečných prací. Zadání je splněno v celém rozsahu.
Diplomová práce Vojtěcha Fabíka se zabývá fantomy pro oftalmologické ultrazvukové systémy. V teoretické části je popsán obecný princip ultrazvukových zobrazovacích systémů a využití ultrazvuku v oftalmologii. V teoretickém rozboru by bylo vhodné popsat alespoň základní anatomii lidského oka. Dále je zde popsán ultrazvukový přístroj použitý pro další práci. V praktické části práce byla nejprve provedena simulace oftalmologického fantomu v toolboxu pro Matlab Field II. Uvedené závěry simulací jsou správné. Vytýkám pouze absenci jednotek u grafů na obr. 10 a 13. Pro obsluhu tohoto toolboxu a snadnější testování bylo vytvořeno jednoduché uživatelské rozhraní. Hlavní část práce byla věnována realizaci oftalmologických fantomů z agarózového gelu. Nejprve byly vytvořeny obecné fantomy a potom různé varianty očních fantomů. Tyto fantomy umožňují měření biometrie, B zobrazení a pachymetrii. U zhotovených fantomů byly testovány jednotlivé vlastnosti v závislosti na koncentraci agarózy a použité rychlosti šíření uzv. Pro základní rozměření B-scanu bylo vytvořeno grafické rozhraní. Toto grafické rozhraní předpokládá konkrétní nastavení hloubky snímání, v případě dat s jinou hloubkou snímání nebudou výsledky korektní. Dále byla v souladu se zadáním vytvořena laboratorní úloha pro využití fantomů ve výuce. Realizované fantomy odpovídají teoretickým předpokladům a jsou vhodné pro demonstraci využití ultrazvuku v oftalmologii. Práce je členěna do 8 kapitol na 40 stranách. Z hlediska členění textu by bylo vhodné sloučit kapitoly 4 a 5 a umístit hlavní kapitoly na samostatné strany. Drobnou výtku mám k rozsáhlým přílohám, kdy obrázky 50 až 85 jsou příliš malé pro bližší zkoumání a navíc vyjadřují stejnou informaci jako grafy na obrázcích 86 až 96. Stejně tak demonstrace pachymetrických map na obrázcích 97 až 105 by šla nahradit tabulkou. Práce jako celek působí velmi dobrým dojmem, kladně hodnotím především výrobu fantomů a jejich testování. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A - 92 bodů).
eVSKP id 65465