MALÁŇOVÁ, K. Softwarový nástroj pro simulaci PET zobrazování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Předložená práce je zaměřena na simulaci PET zobrazení. Studentka přistupovala k řešení velmi aktivně, na konzultace docházela v pravidelných intervalech a vždy připravena. V rámci teoretické části práce je proveden ucelený přehled PET zobrazování, oceňuji diskuzi aktuálních problémů - TOF rekonstrukce, hybridních metod a celotělových PET systémů. V praktické části práce je provedena simulace jak procesu zobrazení, tak i rekonstrukce obrazu. Zvolený model je koncepčně jednoduchý, ale fungující. Kladně oceňuji popis zahrnující i matematická vyjádření pro detekci jednotlivých linií anihilace. V rámci rekonstrukčních algoritmů nejsou výsledky přesvědčivé u iterativních metod, ale u ostatních jsou v pořádku. V práci jsou dále diskutovány některé další faktory PET zobrazení - TOF detekce se simulací upravené linie anihilace a simulace útlumu fotonů v lidském těle. Závěry, které studentka stanovuje, jsou správné. Předložená práce splňuje všechny body zadání, považuji ji za velice čtivou. Výsledné programové řešení poskytuje základní simulaci PET zobrazení včetně rekonstrukce obrazu z projekcí a bude využito při výuce studentů. Zároveň je zde další možnost rozšíření práce - např. o zahrnutí TOF do rekonstrukcí, popř. modelování ve 3D. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji jako výbornou (A – 96 bodů).
Předložená bakalářská práce se zabývá vytvořením softwarového nástroje pro simulaci PET zobrazování. Práce je rozdělena do osmi kapitol na 63 stranách od úvodu po závěr. V teoretické části práce je čtenář seznámen se základními fyzikálními principy zobrazovacích metod v nukleární medicíně. Detailně je probráno PET zobrazování včetně rekonstrukčních technik a možných korekcí. Tyto kapitoly jsou místy až příliš rozsáhlé, ale celkově je považuji za velmi zdařilé. Dále je provedena rešerše dostupných softwarových nástrojů pro simulaci PET zobrazování. V praktické části studentka vytvořila software pro simulaci PET zobrazování, kdy vytvořila základní simulaci, kterou poté rozšířila o korekční techniky. Dosažené výsledky na vytvořeném fantomu vhodně diskutuje. Studentka se s poměrně složitou problematikou vypořádala velmi dobře a celkově je praktická část na dobré úrovni a nemám k ní větších výtek. Vytvořila taktéž návrh laboratorního cvičení, které by mohlo posloužit v praktické výuce. Po odborné stránce považuji práci za nadprůměrnou, protože studentka dokázala implementovat poměrně složitou problematiku. Po formální stránce mám k práci drobné výhrady, ačkoliv je práce psaná ve slovenském jazyce a nemohu hodnotit pravopis a gramatiku. Některé citace v textu jsou špatně přiřazeny na začátek další věty nebo jsou nevhodně přiřazeny na začátek dalšího odstavce. Bylo by vhodné definovat zkratky hned při prvním výskytu v textu. V rovnicích by bylo lepší použít matematický znak krát místo pouhé tečky. Bylo by dobré nekončit řádky předložkou. Text v obrázcích by měl být v jazyce práce a některé obrázky by si zasloužily podrobnější popis. Práce cituje 41 položek literatury, převážně odborných publikací, což považuji za dostačující. Zdrojové kódy jsou přehledné, komentované a odpovídají normám v programování. Výtku mám pouze ke komentářům ve slovenském jazyce, kde by bylo vhodné se vyhnout znakům s diakritikou a v přílohách mi chybí README soubor s podrobnějším popisem. Předloženou práci považuji za velmi zdařilou. Zadání je splněné v celém rozsahu a i přes výše zmíněné nedostatky celkově hodnotím práci známkou výborně (A – 95 bodů) a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159705