BRLICA, P. Stanovení nejistoty měření nano-CMM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Šrámek, Jan

Diplomová práce splnila všechny požadavky, které byly na řešený problém kladeny. Student prokázal dostatečný přehled v oblasti metrologie a velmi přených délkových měření. V diplomové práci byla řešena problematika stanovení nejistoty měření přístroje substituční metodou. Hodnota této nejistoty byla stanovena pro všechny použité etalony délky. Substituční metoda byla doplněna a verifikována stanovením nejistoty metodou Monte Carlo. Student prokázal dostatečnou míru samostatnosti při řešení úkolů. V diplomové práci je bohužel množství formálních nedostatků a chyb, které ovšem neovlivní samotný výsledek práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Jankových, Róbert

Diplomová práce Bc. Pavla Brlici odpovídá zadání. Práci považuji za původní, pro praxi přínosnou a v určitých směrech originální. Metodika splnění cílů práce je správná. Student prokázal schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich správné závěry. Hodnocená práce prokazuje schopnost studenta samostatně pracovat a řešit praktické problémy v oblasti stanovování nejistot nano-CMM. Za hlavní přínos je možné považovat provedená měření, výpočet nejistot měření a odladění programu pro simulační metodu Monte Carlo. Práce je logicky rozdělena do sedmi kapitol, závěru a šesti příloh. Všechny kapitoly a přílohy jsou úplné a přehledné. Jednotlivé části práce na sebe přirozeně navazují a dokumentují postup řešení i úroveň splnění jednotlivých cílů práce. Po formální stránce je hodnocená práce zpracována na požadované úrovni s relativně vyšším počtem věcných, gramatických nebo formulačních nedostatků. Výjimku tvoří především nestandardní číslování vypočtených hodnot v kapitole 7.2 místo prostého odkazování na použité vztahy. Navíc s tím vznikl chaos v označování rovnic, takže existují např. dvě různé rovnice (13) na str. 25 a 55. Za zbytečné nedostatky lze rovněž označit chybné odkazy na vztahy v textu kap. 5.4.3, na obr. 8 a 9 na str. 41 a na tabulku na str. 39. V textu chybí obr. 10 a v seznamu obrázků na str. 67 chybí obr. 9. Za nepřesný je možné označit převzatý obrázek 1 a za nepřesné je možné rovněž označit tvrzení na str. 43, že standardní nejistota typu A je statistická analýza naměřených dat. Student při zpracování práce vychází z doporučené literatury, kterou iniciativně doplnil o další vhodné tuzemské a především zahraniční anglicky psané publikace. Vlastní text je tvůrčím způsobem doplněn o řadu nových myšlenek a jako celek logicky propojen. Citace jsou obecně správně formálně uváděny. Výsledný výpočet rozšířených nejistot znázorněný na obr. 23 by bylo vhodné zobecnit aproximací. Výsledek práce prokázal, že autor má dobré zkušenosti z práce s technickou českou a anglicky psanou literaturou v oblasti řešené problematiky. Práce jako celek představuje dobrou inženýrskou publikaci a může být plně využita ve výuce i v praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109225