CHALOUPKA, R. Návrh řízení osy s lineárním motorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Vetiška, Jan

Student zpracoval diplomovou práci na téma Návrh řízení osy s lineárním motorem. Dané téma je velmi aktuální což studen dokládá v rešeršní části práce. Dále provedl návrh mechanického a elektrického uspořádání pro lin. motor který je v laboratořích ústavu. Návrh SW provedl nejprve pro lin. osu se šroubem a krokovým motorem z důvodu nižší dynamiky pohybu. Při přechodu na lin. motor nastaly komplikace s odměřovacím systémem, které výrobce HW ještě neodstranil. I přes tento nedostatek student prokázal schopnost samostatné práce. Práce je po jazykové, stylistické a grafické stránce na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bradáč, František

Předložená diplomová práce je zaměřena na návrh řízení osy s lineárním motorem. V prvních kapitolách je provedena rešerše jednotlivých typů lineárních motorů včetně lineárních krokových motorů, dále pak typy používaných lineárních vedení a způsobů odměřování polohy. Dále jsou zde stručně uvedeni někteří výrobci a příklady použití lineárních motorů u obráběcích strojů. Zde bych měl pár připomínek, např. na str. 11 je tvrzení, že „Zpětné vazby pro rotační motory jsou relativně levné, kdežto jejich lineární protějšky jsou mnohem dražší.“, což je, bez hlubšího marketingového průzkumu, velmi odvážné tvrzení. Kapitola 2 popisuje již konkrétní technické parametry, které se vztahují k řízené ose, včetně rozboru původního stavu lineárního motoru a dále pak modelu výsledného (upraveného stavu). Zde bych měl jen připomínku k některým formulacím a nepřesnostem např. na str. 26 je uvedeno u koncových snímačů, že tyto definují SW konce osy, což není úplně pravda. SW koncové polohy osy jsou řešeny na základě parametrů řídicího systému a odměřování. To co je zde definováno, jako SW koncové snímače jsou standartní HW snímače přímo připojené do servozesilovače. Kapitola 3 rozebírá elektrické zapojení lineárního motoru. Jsou zde popisovány jednotlivé části a způsoby jejich zapojení. Bohužel v této kapitole není přesně uvedeno, co je práce studenta a co je pouze obecný popis systému. Kapitola 4 se zaobírá vlastním řízením. První subkapitoly obsahují obecný popis řízení a např. popis jednotlivých jazyků pro PLC programování. Vlastní práce studenta se objevuje od kapitoly 4.3. Zde je popisován vytvořený program včetně jeho vizualizace a nastavení systému, který byl testován na lineární ose s trapézovým šroubem a krokovým motorem u modelu frézky. Vytvořený PLC program se jeví celkově jako funkční, i když k některým částem bych měl výhrady. Jedním z větších problémů je nedostatek při najetí na nulovou pozici osy. V programu sice je možnost nulování osy, ale tato je umístěná pouze v režimu JOG. V NC režimu ale není podmínka, která by zakazovala jeho spuštění NC programu, pouze pokud jsou osy najeté na referencích, čímž by docházelo k vážným kolizím. Obecně by bylo dobré povolit veškeré pohyby os, jak v režimu JOG, tak v režimu NC, pouze pokud všechny osy již najely na referenční polohy. Kapitola 5 se velmi stručně zmiňuje o problémech, které vznikly při nasazování a oživování programu na ose s lineárním motorem. Zde by bylo dobré, kdyby student popsal prováděné činnosti při oživování podrobněji. Ovšem na obhajobu studenta je nutno říci, že skutečně komunikace s technickou podporou firmy Beckhoff je velmi zdlouhavá a někdy nevede k vytouženému cíli. Vlastní práci doplňuje závěr a seznamy použitých symbolů, obrázků a tabulek. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 83913