SMOLA, T. Diagnostická jednotka pro motorku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Levek, Vladimír

V diplomové práci student zpracovává problematiku řízení procesů ve spalovacím motoru. Uvedené téma si vybral sám a tomu odpovídá i pracovní nasazení pomocí něhož dovedl tento projekt do úspěšného konce. Diplomant ve své práci skloubil dvě technická odvětví, přičemž v oblasti elektroniky prokázal poměrně vysokou způsobilost. V rámci diplomové práce navrhnul a realizoval diagnostickou jednotku sledující klíčové fyzikální procesy při provozu spalovacího motoru v motorce, jako jsou: sledování tlaku, analýza spalin, rychlost otáček a další. Získané údaje slouží pro efektivnější nastavení vybraných provozních parametrů. Zařízení bylo zkonstruováno tak, aby bylo schopno sledovat výše uvedené stavy za jízdy a navíc umožňovalo ovládat vybrané měřicí procesy. Po celou dobu student pracoval samostatně, pravidelně však přicházel konzultovat dílčí kroky návrhu, při kterých prokázal, že se v dané problematice orientuje. V textové části práce student nejprve zpracoval dosavadní řešení, na jejichž základě vyprofiloval vlastní návrh. Dále popsal použité technologie a rozebral problematiku spojenou s nimi. Zbývající část práce je věnována vlastnímu návrhu, konstrukci a testování zařízení. Student ve své diplomové práci prokázal, že je schopen zařízení nejen navrhnout, ale také podrobně popsat jeho návrh a diskutovat jednotlivá úskalí spojená s tímto návrhem. Z toho důvodu práci hodnotím 93 body jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Šteffan, Pavel

Student Bc. Tomáš Smola vypracoval diplomovou práci na téma „Diagnostická jednotka pro motorku“. Cílem diplomové práce byl návrh a realizace jednotky pro diagnostiku palivové směsi víceválcového motoru. Diplomová práce je rozdělena mimo úvod a závěr do čtyř kapitol. Jednotlivé kapitoly na sebe navazují a vhodně se doplňují a logicky navazují. Student provedl rešerši dostupných metod, systémů nastavování sportovních motorů a analýzu možností vlastní realizace. Následně provedl návrh systému a jeho samotnou realizaci. Realizované části otestoval a provedl jejich doladění. Všechny postupy řádně popsal, vzniklé problémy odůvodnil a provedl jejich odstranění nebo předložil možné řešení. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. V práci se vyskytuje poměrně dost gramatických chyb, např. velké/malé písmeno naprosto náhodně v názvu hlavních kapitol, nedefinovaná záložka v obsahu atp. U některých ilustračních obrázků se jen těžko hledá jejich význam např. obr. 26 – fotografie slunce nebo obr. 20 - nápis stop. Použité zdroje neobsahují žádnou relevantní literaturu, vše jsou odkazy na on-line zdroje, navíc častokrát na diskuzní fóra. Technické řešení konstrukce považuji za dobře zvládnuté. Práce splňuje zadání v celém rozsahu. Při řešení student prokázal své odborné znalosti a orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 111792