VIDOŇ, V. Současná situace ve využívání kmitočtového pásma 108 – 137 MHz v civilním a vojenském letectví [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Vosecký, Slavomír

Cíle BP bylo dosaženo – BP představuje vhodnou informaci (studijní příručku) pro účastníky kursu teoretické přípravy JAA/EASA – FCL ke kvalifikačnímu testu ATPL v předmětu 062 (Radionavigace). Text příručky je utříděný a je zaměřen především na otázky radionavigace. Zadání BP přitom umožňovalo provést podrobnější analýzu využití kmitočtového pásma VKV i v oblasti radiokomunikace, přestože tato tématika není do otázek předmětu 062 v kursu ATPL JAA/EASA-FCL zahrnuta. Formálně je text BP vhodně členěný a jazykově přístupný. Gramatické chyby svědčí o nedokonalé pozornosti a důslednosti. Grafické zpracování vyhovuje. BP obsahuje všechny požadované náležitosti. Bakalářská práce je v zamýšleném rozsahu dobře použitelná.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Šplíchal, Miroslav

Úkolem autora bylo vytvoření přehledu, který bude popisovat rozdělení kmitočtového pásma 108 -137 MHz využívaného leteckými službami, včetně účelu těchto služeb a dále popis tendence využití leteckého kmitočtového pásma v budoucnosti. Z názvu práce i zadání je patrné že záměrem práce mělo být zmapování situace na uvedeném kmitočtovém pásmu. Místo očekávatelného popisu problematiky ovlivňování frekvencí a využití frekvenčního pásma se však autor více věnuje obecnému popisu principu činnosti jednotlivých zařízení, které jsou literaturou již dobře zdokumentovány. Navíc autor problém popisuje místy velmi zjednodušeně, např. popis principu činnosti radiostanice, podobné texty se hodí spíše po populárně naučných periodik. Rovněž je chybně uvedeno použití frekvenční modulace pro přenos hlasového vysílání str. 27. na předchozí straně autor uvádí, že se používá amplitudová modulace. Problematika v současné době vysoce aktuálního přechodu na šířku kanálu 8,33 kHz není prací dostatečně zachycena, autor jí věnuje jen pár řádků obecného textu, přitom dopady na kmitočtové spektrum jsou významné. Vlastní práce je pak rozdělena do dvou hlavních bloků, které se věnují radionavigačním prvkům pracujícím v pásmu 108-137MHz a komunikačním prvkům působícím v pásmu 108 až 137MHz. První část práce popisuje principy radionavigačních systémů VOR a ILS. Autor zde také zmiňuje systém TACAN, i když svojí frekvencí nespadá do zadaného pásma. Pro každé zařízení je pak stručně popsán vliv na kmitočtové pásmo. Jak již bylo zmíněno, autor popisuje obecné známé informace, avšak zajímavosti a méně známé informace jsou autorem ponechány bez povšimnutí. Z hlediska formálního zpracování má práce dobrou úroveň, obrázky by však mohly být v lepším rozlišení, anglické popisky obrázků mohly být přeloženy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 101571