PROCHÁZKA, A. Využití technologie akustické emise pro hodnocení koroze materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Autor předložené diplomové práce řešil problematiku využití technologie akustické emise (AE) pro hodnocení koroze materiálů. Práce je kromě úvodu rozdělena do osmi samostatných částí. V teoretické části se autor zabýval problematikou akustické emise a jejího praktického využití pro nedestruktivní diagnostiku materiálů a zařízení. Kladně lze v této části ocenit uvedené poznatky z vědeckých publikací, které vhodně doplňují současný stav poznání a byly dobrým východiskem pro experimentální část této diplomové práce. V některých případech se ale v textu vyskytují gramatické chyby, méně obratné výrazy a opakující se pasáže, což snižuje celkovou kvalitu předloženého textu. Navazující experimentální část obsahuje detailní popis přípravy a provedení korozních zkoušek na zkoumaných zkušebních vzorcích připojených k čidlům a zařízení akustické emise. Oceňuji zajímavé zpracování výsledků a propojení výsledků z akustické emise s degradačním působením koroze. Zde autor ale mohl uvést konkrétní výsledky o rozsahu a délce korozních trhlin. Rovněž zde chybí detailnější zpracování získaných dat a informací AE. Informace o průběhu korozního napadení jsou sice součástí následující části práce, ale vhodnější by bylo je zařadit do předcházející části a vytvořit tak komplexní soubor poznatků z řešené problematiky. Autor rovněž uvádí i praktické využití antikorozní ochrany pro konkrétní díl na základě zjištěných výsledků z experimentální části. V předložené výkresové dokumentaci se vyskytují četné nedostatky, které tak snižují výsledný efekt. I přes uvedené nedostatky lze konstatovat, že předložená diplomová práce obsahuje cenné a nové poznatky k řešené tématice. Práci doporučuji k obhajobě. Výsledné hodnocení navrhuji C – 75 bodů.
Student se ve své diplomové práci věnoval využitím akustické emise jako nedestruktivní metody zkoušení materiálů. Práce je členěna na 8 kapitol a rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se zabývá principy akustické emise, rozdělením a popisem koroze kovových materiálů včetně korozních zkoušek, praktickými příklady pro využití této metody k diagnostikování ložisek, měření drsnosti povrchu a zkoumání koroze v materiálech. Dále se zde nachází popis litin a možné způsoby antikorozních ochran materiálů. Praktická část je věnována výběru vhodného materiálu, přípravě vzorků pro experimentální měření akustické emise při korozi v kondenzační komoře a vyhodnocení výsledků. To je pro přehlednost doplněno vhodným blokovým schématem (viz obr. 6.1). Zajímavou součástí kap. 6 je uvedení možného praktického využití vybraného materiálu. Dojem kazí autorovy nedostatky ve tvorbě výkresové dokumentace (např. obr. 6.6, kde chybí osy nebo alespoň středové značky, je chybně označena drsnost součásti apod.). Celková struktura práce je přehledná, nicméně v kap. 2 se objevuje zmatečné rozdělení podkapitol. Zejména v teoretické části se nachází četné gramatické chyby a překlepy, nesprávné tvary slov, místy dlouhá a neobratná souvětí a opisem napsané v podstatě opakující se pasáže. Text je místy špatně naformátován, viz např. některé samostatné věty na jednom řádku. Dále se v teoretické části vyskytují špatně ozdrojované odstavce v kap. 3 (až na kap. 3.7). Rovněž jsou zde místy některé faktické chyby (např. „magnetická hořčíková slitina AZ31“ v kap. 3.3 nebo „lupínky grafitu snižují citlivost na působení vrubů“ v kap. 4.2). U kap. 4.1 se objevuje u popisu čistého uhlíku vzorec FeC, což je zřejmě výsledkem kopírování ze zdrojové internetové stránky, kde byl pod tímto uveden odkaz na diagram Fe-C. Akustická emise je vyhodnocena celkem dobře, ale co se týče vložených grafů, na obr. 7.5, 7.8 a 7.11 chybí druhá osa „y“, která slouží k zobrazení vyhodnocovaných hodnot signálu RMS. Předložená diplomová práce odráží značné úsilí při jejím zpracování a je velká škoda, že si student nedal více záležet na kvalitě textu i obrázků a jejich zpracování. Avšak zadání práce bylo splněno, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení D - 65 bodů.
eVSKP id 151558