ADÁMEK, A. Modernizace řídicí jednotky manipulátoru pro umisťování magnetických bodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Formánek, Martin

Bakalářská práce pána Adámka se zabývá úpravou tříosého manipulátoru pro osazovaní folií magnetickými body. Původní způsob ovládaní manipulátoru vyžadoval mít k manipulátoru připojený externí počítač, přičemž často docházelo k chybám v sériové komunikaci mezi mikrokontrolerem manipulátoru a PC. Pan Adámek tento problém řeší výměnou původního konceptu řízení stroje za nový, založený na platformě Raspberry Pi. Do téhle platformy integroval jak funkci mikrokontroléru, tak funkci externího PC. Následné navrhl nový řídící program, který pomocí kamery usnadňuje zadávací proceduru jednotlivých fólii a bodů. Praktickou část práce začal student řešit poměrně pozdě. Cíle práce byli splněny, avšak v minimální nevyhnutné podobě. Práci hodnotím známkou C – dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Appel, Martin

Bakalářská práce studenta Adama Adámka se zabývá vylepšením manipulátoru. Manipulátor byl vytvořen pro řezání a umisťování magnetické fólie na stanovené místa notových symbolů. Cílem práce bylo nahradit řídicí jednotku postavenou na Arduinu jednotkou Raspberry Pi, která dovolí jak chod bez připojeného počítače, tak přidání možnosti snímání QR kódů pomocí připojené kamery. Student ve své práci popsal současný stav manipulátoru, provedl rešerši v oblasti použitých technologií, navrhl HW úpravu a vytvořil program, který chod manipulátoru zajišťuje. Tím byly splněny stanovené cíle bakalářské práce. Přestože cíle doslovně nezmiňují, předpokládal bych, že výsledný stav elektroniky bude buď na vlastní desce plošných spojů, nebo alespoň s využitím univerzální desky plošných spojů. Použití breadboardu jako finální řešení není šťastné, přestože student vytvořil kryt elektroniky. V kapitole 4.2, která se věnuje porovnání s původním stavem manipulátoru, je řečeno, že nová doba cyklu je delší než původní, protože je potřeba dělat dvakrát kalibraci. Opětovná kalibrace je nutná z důvodu vypnutí krokových motorů, aby nedošlo k rušení během snímání obrazu z kamery. V práci není zmíněno, zda se pokusil o vyřešení tohoto problému pomocí stíněné kabeláže. Přes moje výtky je práce zajímavá, logicky členěná a graficky na dobré úrovni. Proto hodnotím práci jako zdařilou a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157383