KRŠÁK, P. Strojové chápání map a výpočet optimální cesty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Cílem diplomové práce bylo vytvořit softwarový nástroj pro strojové pochopení podrobné mapy terénu a následné automatizované určení optimální cesty mezi dvěma zvolenými body. Jedná se o ve všech směrech náročné zadání – ať již svým rozsahem, problematikou, kterou musel student nastudovat, či časovou náročností. Student od počátku přistupoval k řešení práce iniciativně a vždy s jasným plánem, jak cíle dosáhnout. Pracoval zcela samostatně, takže na pravidelných konzultacích jen informoval o stavu rozpracovanosti práce. Výsledkem práce je funkční nástroj, který lze použít v praxi. V průběhu řešení se setkal s mnoha problémy z různých oblastí, které dokázal vždy samostatně vyřešit, proto není pochyb o technických dovednostech studenta a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A - 93.
Bakalář Pavol Kršák měl dle zadání realizovat algoritmus, který dokáže v poloautomatickém režimu pocopit předloženou rastrovou mapu pro orientační běh a na základě takto předzpracované mapy najít optimální cestu pro běžce v této mapě. Soudě dle výsledků práce, které student uvedl ve své práci byly všechny body zadání bez výhrad splněny. Zadání vyžadovalo od studenta nadprůměrnou zátěž, odpovídající však magisterskému charakteru studia. Student musel během práce nastudovat a pochopit nejen pokročilé algoritmy segmentace rastrových dat, pokročilé algoritmy pro hledání cesty a neméně náročné algoritmy pro 3D zobrazování. Práce je členěna logicky do sedmi kapitol odpovídajícím jednotlivým problémům. V každé z kapitol je na počátku popsána přehledně související teorie s bohatými citacemi do literatury. Vlastní přínos studenta k řešení daného problému se od rešeršní části obecně známé teorie dobře odlišuje. V textu lze studentovi pouze vytknout nepopsané veličiny v rovnici na str 27 a drobné překlepy které se nevyhly ani titulkům kapitol (s 26), jinak je možné práci označit po formální stránce nadprůměrnou. Literatura je citována dostatečně, z práce je možné již na první pohled odlišit vlastní díl práce studenta, a rešeršní část. Práci lze označt za původní. Student svou prací projevil inženýrské schopnosti. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 94279