RÁZGOVÁ, B. Prediktivní systém údržby výrobních strojů ve strojírenské praxi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Hammer, Miloš

Předkládaná bakalářská práce je zaměřena na prediktivní systém údržby výrobních strojů ve strojírenské praxi. Jedná se o téma významné a společensky potřebné. Ve všech firmách se údržba nějakým způsobem řeší, neboť tato má vliv na kvalitu výrobních prostředků i samotných výrobků, ale i ekonomiku a konkurenceschopnost firmy. Cíle hodnocené bakalářské práce byly splněny. Stanovení cílů vycházelo z poměrů ve firmě SMC Industrial Automation CZ s.r.o. Vyškov, kde studentka prováděla odborné konzultace s příslušnými pracovníky. Studentka zcela správně volila metodiku zpracování práce. Pojednala obecně o údržbě obráběcích strojů, které se ve firmě SMC Industrial Automation CZ s.r.o. Vyškov používají ve výrobním procesu. Následně se zaměřila na výběr vhodných metod technické diagnostiky, které by se daly aplikovat na typy strojů, které slouží firmě k řešení obráběcích procesů. Zvláštní pozornost věnovala vibrodiagnostice, která se jeví jako značně perspektivní s využitím v údržbě obráběcích strojů. Podstatné místo v bakalářské práci zaujímá praktická část, kde popsala současný stav údržby ve firmě SMC Industrial Automation CZ s.r.o. Vyškov, rozpracovala některé metody a rovněž provedla a vyhodnotila praktické měření se zaměřením na vibrodiagnostiku vybraných konkrétních obráběcích strojů i navrhla prediktivní systém údržby. Za cenné je nutné považovat i návrh doporučení pro firmu SMC Industrial Automation CZ s.r.o. Vyškov, a to včetně doporučení diagnostických prostředků a jejich cenových relací. Hodnotí také využití diagnostického prostředku, který je ve firmě k diagnostice strojů zatím využíván. V práci se také zamýšlí nad možností zavedení údržby TPM (Total Productive Maintenance). Bakalářka Benedikta Rázgová provedla hlubší analýzu řešeného problému, což je patrné z teoretické i praktické části bakalářské práce. Bakalářská práce je přehledná a má logickou stavbu. V práci jsou využity aktuální literární prameny, a to jak české, tak i zahraniční. Zde studentka prokázala schopnost práce s literaturou a i schopnost využití nastudovaných skutečností v praxi. Závěry práce jsou srozumitelné a přiměřené. Studentka se také pokouší o formulaci vlastních názorů, což je pro její další studium přínosné. Formální i stylistická úprava práce je na dobré úrovni. Studentka při psaní práce vystupovala aktivně a samostatně, využívala i možnost konzultací s vedoucím práce a odbornými zaměstnanci firem. Na závěr je nutné konstatovat, že hodnocená bakalářská práce je odborně na vysoké úrovni a bude určitě přínosem v doporučení k řešení prediktivní údržby ve firmě SMC Industrial Automation CZ s.r.o. Vyškov. Vzhledem k výše uvedeným konstatováním hodnotím předkládanou bakalářskou práci známkou: výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezníčková, Hana

Slečna Rázgová zpracovala bakalářskou práci na téma „Prediktivní systém údržby výrobních strojů ve strojírenské praxi“. V teoretické části studentka pojednává o údržbě, popisuje jednotlivé generace údržby, základní strategie údržby, komplexní produktivní údržbu. Následně se soustředí na metody technické diagnostiky se zaměřením na vibrodiagnostiku. V praktické části studentka popisuje aktuální stav údržby ve firmě SMC Vyškov. Na základě zjištěných skutečností navrhuje pro firmu nový systém údržby, konkrétně systém komplexní produktivní údržby (TPM). V rámci jednoho z pilířů TPM studentka doporučuje zavedení prediktivní údržby. Navrhla metodiku měření s využitím vibrodiagnostiky, následně danou metodiku využila při měření a posouzení technického stavu obráběcího stroje. Z předkládané práce je patrné, že studentka se o danou problematiku zajímala, snažila se vyvozovat vlastní závěry a myšlenky. Po gramatické stránce je práce v pořádku, v textu ovšem chybí odkazy na rovnice, u některých uvedených veličin chybí jednotky, na str. 17 je chybně uvedena přímá citace dle normy. V textu se studentka několikrát odkazuje na špatné obrázky (obr. 8, obr. 11), obr. 11 je navíc v češtině, přičemž celá práce je psána ve slovenštině. V praktické části by měl být podrobněji vysvětlen návrh pilířů TPM na základě analýzy aktuálního stavu údržby ve firmě. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě. Na základě dílčích hodnocení a výše uvedeného ji hodnotím známkou: výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109247