KASER, J. Návrh a realizace laboratorního příspravku pro ověření vlastností AFDD [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student Jakub Kaser pracoval na své bakalářské práci samostatně. Aktivně s vedoucím práce konzultoval jednotlivé body zadání a aktivně přistoupil i k řešení těžiště vlastní práce. Nejprve se seznámil v literatuře s problematikou novinky v instalacích domovních rozvodů - ochranou AFDD - její funkcí, principem a ve výrobkové normě nastudoval základní požadavky kladené na tuto ochranu. Poté navrhl přípravek pro ukázku činnosti obloukové ochrany a demonstraci rozdílného působení oproti nadproudovým jisticím prvkům a proudovým chráničům. Část přípravku samostatně vyrobil, část byla vyrobena v dílně ÚVEE FEKT. Poté provedl na přípravku experimentální ověření. V závěru zpracoval jednoduchý laboratorní návod. Přípravek bude využit v laboratorní výuce. Závěrem lze říci, že student splnil všechny body zadání bakalářské práce, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Bušov, Bohuslav

Oponentní posudek na bakalářskou práci Jakuba Kasera Oponent BP: B. Bušov Autor vypracoval BP s názvem „Návrh a realizace laboratorního přípravku pro ověření vlastností AFDD“ Na 48. stranách je práce rozdělena do osmi kapitol. Úvod a druhá kapitola je věnována základním charakteristikám spínacího elektrického oblouku. Ve třetí a čtvrté kapitole autor popisuje problematiku vzniku požárů zejména ve dřevostavbách při vzniku a působení tzv. sériových a paralelních poruchových (nikoliv spínacích) oblouků. Na tyto poruchové oblouky v instalacích ani jističe, ani proudové chrániče v podstatě nereagují, což může vést ke vzniku požáru v instalaci. Pátá kapitola je věnována popisu konstrukce, funkčnosti a předností nikoliv běžné, ale žádoucí obloukové ochrany AFDD, která zlepšuje bezpečnost el. instalací před vznikem a působením tzv. sériových a paralelních poruchových oblouků. V šesté kapitole autor popisuje návrh, výrobu a zprovoznění přípravku pro testování funkčnosti ochran, konkrétně obloukové ochrany AFDD a v kombinacích s jističem a proudovým chráničem. V sedmé kapitole autor navrhnul laboratorní úlohu pro účely výuku v předmětech zaměřených na elektrické přístroje. V rámci „Návodu k laboratorní úloze“ mohl autor také uvést stručně aktuálnost problému a proč tato úloha vůbec vznikla, aby studenti nezačínali zíráním na schéma zapojení a v postupu nezačínali bodem č. 1. Přípravek připojte ke zdroji… Postup vypracování má logickou a správnou strukturu, rozsah práce je adekvátní k zadání. Grafická úroveň předložené práce je dobrá, obsahuje četné převzaté obrázky a schémata, a více snímků komponent a přípravků k laboratorní úloze. Autor se nevyhnul několika stylistickým nešikovnostem v textu. V celé práci jsem nenašel výklad zkratky AFDD v originálním jazyce - Arc Fault Detection Device. Konstatuji, že autor splnil zadání v plném rozsahu. Bakalářskou práci hodnotím celkově počtem bodů 90. Otázky: 1. Čím je způsobeno stabilní nebo nestabilní hoření elektrického oblouku v navrženém přípravku. 2. Čím je způsobeno nestabilní hoření sériového nebo paralelního poruchového oblouku v instalacích. B. Bušov

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 109373