KRATOCHVÍL, J. Použitelnost postkvantové kryptografie v IoT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Malinka, Kamil

Při celkovém hodnocení nejvíce zohledňuji technické zvládnutí nové technologie, kvalitní implementaci a poměrně rozsáhlé testování. Vyzdvihuji ochotu volbu implementovaného protokolu, kdy si student sám zvolil TLS. Student při řešení práce postupoval systematicky a velmi dobře si poradil s technickými překážkami. Práce byla po celou dobu pravidelně konzultována, kvalita textu je na výborné úrovni, návrh a implementace je velmi povedená a testování ukazuje výkonnost aktuálních vítězů NIST soutěže. Pozitivně hodnotím i účast na Excel@FIT a zpracování práce v angličtině. Vzhledem k aktuálnosti tématu plánujeme výsledky publikovat. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo ověřit použitelnost algoritmů postkvantové kryptografie na zařízeních s omezenými výkonnostními parametry.  Práce má výzkumný charakter, zadání je průměrně náročné, nicméně student si jej svým uchopením výrazně rozšířil. Student nasadil několik variant knihoven implementujících postkvantovou kryptografii na zařízení ESP32 a experimentálně naměřil výkonové požadavky při definovaných scénářích. Následně ve druhé fázi implementovat postkvantovou verzi protokolu TLS 1.3 a opět ve stejném prostředí naměřil výkonové požadavky. Student splnil všechny body zadání ve výborné kvalitě. Dle mého názoru rozsah odvedené práce přesahuje nároky, které klade běžná bakalářská práce. 
Práce s literaturou Student aktivně vyhledával relevantní dostupnou literaturu a vhodně ji začlenil do své práce. Dle systému Theses práce obsahuje podobnost s jinou řešenou prací z tohoto roku, (také se zaměřením na postkvantovou kryptografii, kterou mimochodem také vedu). Podobnost je způsobena stejným teoretickým základem a shodnou literaturou, ze které oba studenti čerpali.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Po celou dobu řešení jsme měli pravidelné schůzky, na kterých byly konzultovány dílčí kroky řešení a celkový směr práce. Student byl vždy výborně připraven.
Aktivita při dokončování Student obsah práce konzultoval průběžně a její definitivní obsah mi byl zaslán k připomínkování v dostatečném předstihu. Všechny mé připomínky k práci byly zapracovány.
Publikační činnost, ocenění Student se zúčastnil Excel@FIT 2024.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Perešíni, Martin

Študent splnil všetky povinné body zadania. Práca dosahuje požadovanú kvalitu z hľadiska rozsahu, úpravy textu a prevedenia. Práca bola napísaná v anglickom jazyku a jazyková úroveň textu je dobrá, čo hodnotím pozitívne. Implementácia je na dobrej úrovni a vystihuje problematiku výkonnostného porovnania postkvantových šifier v IoT. Celkovo hodnotím výsledok ako výborný a navrhujem študentovi známku A .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Práca sa zaoberá problematikou postkvantovej kryptografie v IoT zariadeniach. Prácu hodnotím ako stredne náročnú .
Rozsah splnění požadavků zadání Zadanie považujem za splnené . Študent analyzoval a oboznámil sa s problematikou postkvantovej kryptografie, IoT zariadeniami a prepojením týchto dvoch konceptov. Následne študent implementoval postkvantové algoritmy do IoT zariadenia ESP32. Študent potom porovnal výkonnosť implementovaných šifier, analyzoval dosiahnuté výsledky a nedostatky. Pozitívne hodnotím aj napísanie celej práce v anglickom jazyku.
Rozsah technické zprávy Rozsah technickej správy v rámci bežného rozsahu bakalárskej práce, bližšie k hornej hranici. Technická správa uvádza všetky relevantné informácie.
Prezentační úroveň technické zprávy 92 Práca má logickú štruktúru, rozsah a poradie kapitol sú vhodne zvolené a celkovo je práca napísaná pre čitateľa zrozumiteľne .
Formální úprava technické zprávy 90 Text práce je napísaný v angličtine . Jazyková úroveň práce je nadpriemerná, až na niektoré drobné nedostatky alebo štylistické chybičky. Občas by bolo vhodné použiť aj štylistické prvky, napr. použiť tučné písmo, aby sa upriamila pozornosť na dôležité informácie alebo namerané výsledky. Z typografického hľadiska nemám k dielu žiadne výhrady.
Práce s literaturou 90 Študent využíva relevantné zdroje v dostatočnom množstve, pričom informácie čerpal hlavne z webových stránok, príručiek dostupných na internete a kníh. K práci s literatúrou nemám výhrady.
Realizační výstup 90 Realizačný výstup - implementácia spĺňa špecifikáciu. Výstupom implementácie je pridanie viacerých postkvantových algoritmov do IoT zariadenia, konkrétne ESP32. Keďže ide o vstavané IoT zariadenie, prototypovanie a implementácia sú náročnejšie, navyše je potrebné dbať na optimalizáciu. Projekt bol realizovaný v jazyku C. Okrem samotnej implementácie sa študentovi podarilo aj namerať výkonnosť viacerých postkvantových šifier, ktoré v práci vyhodnotil. Samotný kód vyzerá byť v poriadku.
Využitelnost výsledků Výsledky tejto práce sa pravdepodobne budú dať využiť v budúcnosti a umožnia rozšíriť dané riešenie o ďalšie prvky a iné šifrovacie algoritmy. Zároveň môže táto práca slúžiť ako základ pre vedeckú publikáciu, keďže sa jedná o zaujímavú a nepreskúmanú tému.
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 150239